İSTANBUL
Giriş Tarihi : 24-11-2023 21:41

AKOM, hafta sonu için uyardı

İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor

AKOM, hafta sonu için uyardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul'a hafta sonu için soğuk hava ve yağış uyarısı yaptı. Sıcaklıkların önce 4-8 derecelere kadar düşeceği belirtilirken şehrin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

İBB AKOM verilerine göre İstanbul'da hafta sonu soğuk ve yağışlı hava etkisini gösterecek.

Rüzgârın Cumartesi günü fırtına (40-60km/s), Pazar günü ilk saatlerden itibaren ise kısa süreli hamlelerle tam fırtına (80-100km/s) şiddetinde eseceği belirtiliyor. Sonrasında 8-10 derecelik ani sıcaklık düşmesi ile birlikte kuvvetli sağanak yağmur geçişleri yaşanması bekleniyor. Yağışların şehrin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebileceği tahmin ediliyor.

Fırtına da etkili olacak

İstanbul’da hafta sonu fırtına ve yağışlı hava etkisini gösterecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Marmara Denizi'ne kıyısı olan güney sahiller ile Beykoz ve Şile sahillerinde deniz seviyesinde yükselme, buna bağlı olarak sel yaşanma ihtimaline karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulundu.

Beykoz ve Şile'ye dikkat 

Fırtına nedeniyle Marmara denizine kıyısı olan güney sahilleri ile Beykoz ve Şile sahillerinde deniz seviyesinde yükselme, buna bağlı olarak kıyı selleri yaşanma ihtimaline karşı da hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi. Yağışların yarın saat 22.00 ile pazar 09.00 arasında, rüzgâr ve fırtınanın da yarın saat 10.00 ile Pazar 15.00 arasında etkili olması bekleniyor.

İBB ekipleri, kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırda bekletilirken, İstanbullulara da yaşanabilecek aksaklıklara (ağaç, direk devrilmesi, tabela ve çatı uçması, logar taşmaları, alt geçitler ile alçakta kalan yerlerde su basması, yollarda göllenme, kara, hava ve deniz ulaşımında aksamalar) karşı tedbirli olmaları gerektiği hatırlatıldı.

AdminAdmin