SİVAS
Giriş Tarihi : 28-04-2021 13:37   Güncelleme : 28-04-2021 13:45

Başkan Eken: Tüm Sektörler Mücbir Sebep Kapsamına Alınmalı

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 29 Nisan 17 Mayıs arasında yapılacak tam kapanma sürecini değerlendirdi.

Başkan Eken: Tüm Sektörler Mücbir Sebep Kapsamına Alınmalı

Başkan Eken, "Vaka sayılarında yaşanan artışı duedurabilmek için tam kapanma gündemdeydi. Kurallara uyma ve tedbirler konusunda daha dikkatli olsak buna gerek kalmayacaktı. Hep birlikte tam kapanma sürecinde kurallara uyarak vakaları asgari düzeye indirelim" dedi.

  Tam kapanma sürecine geçmeden önce süreçten olumsuz etkilenecek sektörler için alınması gereken tedbirler konusunda iş dünyası ile istişare yapılması gerektiğine değinen Başkan Eken, "Yapılacak olan tam kapanma işyerlerini tamamen kapatacak olan esnaflar açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Günlük kazancı ile iş yerini geçindiren üyelerimiz ile esnaflarımız, bu süreçte SSK, kira, personel gideri ve daha önce yapılan kredi yapılandırması ödemelerinde ciddi sıkıntı yaşayacak. Bunun önüne geçilmesi için tam kapanacak sektörlere yönelik destek paketi hazırlanmalı" şeklinde konuştu.

Başkan Eken, SSK ve bağkur primleri, Kredi ödemeleri, faizsiz kredi, Kredi ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesi, nakdi destek, kısa çalışma ödeneğinin kapsamının genişletilerek yeni başvuruların alınması, kira ve personel giderinin yer aldığı bir destek paketini iş dünyası olarak beklediklerini dile getirerek şunları kaydetti; "Özellikle küçük esnaflarımız bu süreçte mağduriyet yaşayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızdan tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınmasını bekliyoruz. Destek paketi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na talep ve beklentilerimizi ilettik. Konuyla ilgili bakanlıklar bilgilendirildi. Umuyoruz kısa süre içerisinde destekleme paketi müjdesi açıklanır."