EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-06-2022 23:55

BDDK tüketici kredilerinde genel vade sınırını değiştirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi. Kurum, ayrıca kredi kartlarının asgari ödeme tutarları konusunda değişikliğe gitti.

BDDK tüketici kredilerinde genel vade sınırını değiştirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, hızla artan döviz kurları ve enflasyona karşı ‘yeni adımlar’ atılacağını duyurmuştu. Bakanlık, gelire endeksli “Devlet iç borçlanma senedi (GES)” talep işlemlerini başlatacağını açıkladı. Bakanlığın açıklamasını ekonomistler bile anlamadı. GES açıklamasının ardından ise BDDK’den de bir açıklama geldi. Kurum, tüketici kredilerinde genel vade sınırını değiştirirken kredi kartlarının asgari ödeme tutarında değişikliğe gitti.

BDDK’nın açıklaması şöyle:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan adımlar kapsamında; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme
Kurulunun bugün almış olduğu 10222 sayılı Kararı ile; Tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının, kredi tutarı elli bin Türk Lirasının üzerinde yüz bin Türk Lirasının altında olan krediler için 24 ay, yüz bin Türk Lirasının üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlenmesine, Limiti yirmi beş bin Türk Lirasının altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde yirmisi; limiti yirmi beş bin Türk Lirasının üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde kırkı olarak belirlenmesine, karar verilmiştir.

Öte yandan, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise; Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, Ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması, Yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır”

AdminAdmin