İSTANBUL
Giriş Tarihi : 31-05-2022 10:39

Canan Kaftancıoğlu tutuklanıyor...

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun üç davadan aldığı ceza Yargıtay tarafından onandı. 4 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Kaftancıoğlu'na siyasi yasak da getirildi. Kaftancıoğlu'nun aldığı cezalar nedeniyle bugün saat 11.30’da gerekli işlemlerin yapılması için İstanbul Adliyesine gideceği öğrenildi.

Canan Kaftancıoğlu tutuklanıyor...

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanması sonrasında 2019 yılında mahkumiyetine karar verilen davayla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı.

Daire heyeti Kaftancıoğlu'na, "Kamu görevlisine alenen hakaret etme" suçundan verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılamak" suçlarından verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını onadı.

Yargıtay, Kaftancıoğlu'na "cumhurbaşkanına alenen hakaret etme" suçundan verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezasını ise 1 yıl 9 aya indirdi ve "düzeltilerek onanmasına" hükmetti.

Öte yandan Yargıtay, Kaftancıoğlu'na "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından verilen toplam 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu.

Böylece Kaftancıoğlu'nun toplam üç ayrı suçtan aldığı 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezaları onandı.

Hapis cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu'na siyasi yasak kararı uygulanmasına da karar verildiği bildirildi.

POLİS HAREKETE GEÇTİ

Kaftancıoğlu'na verilen cezalar nedeniyle polisin harekete geçtiği öğrenildi. Polisin bugün Kaftancıoğlu'na operasyon düzenleyerek gözaltına alınacağı belirtilmişti. Ancak Kaftancıoğlu'nun polis operasyon yapmadan bugün saat 11.30’da gerekli işlemlerin yapılması için İstanbul Adliyesine gideceği öğrenildi.

Kaftancıoğlu’nun daha önce işlediği bir suç bulunmuyor. Aldığı cezanın infazı üç yılın altına düşüyor. Dolayısıyla açık cezaevine girecek ve denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılacak.

Cezaevi süreci nasıl işleyecek?

Karar ilk önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidecek, başsavcılık Canan Kaftancıoğlu’na ‘hükmün infazına icap et, teslim ol’ anlamı taşıyan bir davetiye gönderecek. Bir haftalık süre verecek, bir haftalık süre içerisinde Canan Kaftancıoğlu savcılığa gidecek, savcılık Kaftancıoğlu’nu en yakın kadın infaz kurumuna sevk edecek. Pandemi döneminde çıkan bir yasayla denetimli serbestlik süresi iki yıldan üç yıla çıkarılmıştı.  Kaftancıoğlu’nun suçları 20 mart tarihinden önce işlendiği için ve mükerrer olmadığı için aynı gün serbest bırakılması lazım.

KAFTANCIOĞLU'NA BİR DAVA DAHA...

Kaftancıoğlu'na bir dava daha açıldığı öğrenildi. Kaftancıoğlu, partisinin "SaBıKa Holding" broşürlerinin dağıtıldığı fotoğrafları paylaştığı tweeti nedeniyle yargılandığını belirterek, "Parti çalışması tweetinden ötürü 1-4 yıl istemiyle yargılanacağım, fıkra bu kadar" düşüncesini dile getirdi. 

Kaftancıoğlu, 14 Ekim 2021 tarihli "Karapara, siyaset ve yargı hikayesinin anlatıldığı SaBıKa Holding broşürlerimizi vatandaşlarımızla buluşturacak ve bir daha yaşanmasın diye hep birlikte çalışacağız.. Gençler akıttığınız tere sağlık…" paylaşımını alıntılayarak, "Günaydın gençler; Perşembe günü de bu twitimden(parti çalışması) ötürü 1-4 yıl istemiyle yargılanacağım.. Fıkra bu kadar:)" ifadesini kullandı.

AdminAdmin