İSTANBUL
Giriş Tarihi : 21-05-2022 20:43   Güncelleme : 21-05-2022 20:51

"Çok hükûmet gördüm, böyle pahalılık görmedim, makarnaya muhtacız!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Maltepe Miting Alanı'nda düzenlenecek 'Milletin Sesi' mitingi için binlerce kişi alanda toplandı. CHP İlçe Başkanları ve CHP'li Belediye Başkanları sahneye çıkarak vatandaşları selamladı. Maltepe Sahil Miting Alanı’nda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce vatandaşlara söz verildi. Mitinge, 500 bine yakın kişi katıldı.

Vatandaşlar söz aldı 

Ev işçisi Muazzez Süngür kürsüye çıkarak, Çocuklarımın okumasını ve bizden daha iyi yaşamasını istiyorum. Her geçen gün bu umudum azalıyor. Bir iki sene öncesine kadar çocuklarımızı nasıl okutacağız diye düşünürken işimdi çocuklarımızı nasıl okutacağız diye düşünüyoruz. Beni bütün annelerin anlayacağını düşünüyorum. Anneleri bu hale getiren sistem utansın diyorum açıklamasını yaptı.

'Milletin Sesi' mitinginde konuşan kağıt toplayıcısı vatandaş, "Bize ekmek bırakmadılar. Artık buna dur demenin zamanı geldi!" dedi. 

Milletin Sesi mitinginde konuşan kasap, "Çöpe attığımız kemikli etler reyonlarda yerlerini aldı. Et alamayan insanlar 'en azından tadı geçsin' diyorlar!" ifadelerini kullandı. 

Bulaşıkçılık yapan Nazife Canoğlu, söz alarak "Akşamdan sabaha zam olur mu? Ben hayatımda ne böyle bir zam gördüm, ne böyle bir pahalılık gördüm!" diyerek zamlara tepki gösterdi, geçinemediklerini aktardı. 

Gezi'de yaşamını yitirenlerin ve tutukluların aileleri alanda 

Gezi Davası'nda tutuklanan Tayfun Kahraman'ın eşi Meriç Demir Kahraman 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganlarıyla Milletin Sesi kürsüsüne çıktı. Demir, "Düşlerimizi gerçekleştirmenin yolu, bizi bugün bir araya getiren özgürlük eşitlik ve kardeşlik talebinde ısrar etmekten ve her şeye rağmen bir arada ve dayanışma içerisinde olmaktan geçiyor." dedi. 

Gezi aileleri de sahneye çıkarak vatandaşlara selam verdi. Vatandaşlardan "Hak, Hukuk, Adalet" ve "Her yer Taksim Her Yer Direniş" sloganları atıldı. 
CHP İstanbul İlçe Başkanları sahneye çıkarak vatandaşları selamladı 

Engin Altay: CHP'nin ve Kılıçdaroğlu'nun söyleyip de yapamayacağı hiçbir şey yok

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Halk TV'ye yaptığı açıklamada, "Genel başkanımız uzun yıllardır bir birikim içinde. Türkiye'nin sorunlarına çözüm noktasında CHP'nin ve kendisinin ne kadar kararlı olduğunu kamuoyu ve milletle paylaşacak. Çözüm noktasında önemli mesajlar verecek sorunları zaten vatandaş yaşıyor. CHP'nin ve Kılıçdaroğlu'nun söyleyip de yapamayacağı hiçbir şey yok. Taahhütleri, vaatleri yerine getireceğini ifade edecek ve şüphesiz bir yetki isteyecek" dedi. 

Kılıçdaroğlu, miting alanında 

Altay, alandaki kalabalığa işaret ederek, "Şu tablo biraz gösteriyor ki; eskiden 'gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu' deniyordu, o 'gönlümüzün' kısmı biraz kalktı. Artık CHP'liler, yöneticiler, yetkililer bizler, CHP'yi diyorum ama 6'lı masayı demiyorum; CHP'nin adayı Kılıçdaroğlu diye bir algı oturdu" diye konuştu. 

Altay, "Kaftancıoğlu kararından sonra bunu İstanbul'a almamız meydan okumaktır. Elinden geleni ardında koyma, senden korkmuyoruz, kimse korkmasın mesajıdır. 6'lı masada aday adı açıklandığı zaman siz heyecanı o zaman göreceksiniz. Aday ilan edildiği gün 6'lı masa Türkiye'nin kaderine damgasını vurmuş olacak" ifadelerini kullandı.

Hak arayışında olanlar da miting alanında 

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları alana giriş yaptı 

CHP İstanbul Gençlik Kolları “hak hukuk adalet; ya hep beraber ya hiç birimiz kurtuluş yok tek başına” sloganlarıyla alana giriş yaptı 

Fotoğraf: Alkan Şahin / T24 

 
Kılıçdaroğlu'nun Canan Kaftancıoğlu için kullandığı ifadeler pankart olarak yer aldı
Fotoğraf: Candan Yıldız / T24

Miting öncesinde yaşananlar; arama yapıldı, bazı yollar trafiğe kapatıldı 

Sabah erken saatlerinden itibaren miting alanının çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına çıkan bazı yollar ise güvenlik amacıyla trafiğe kapatıldı. Miting için gelenler 14.00'dan itibaren alana alındı. Üst aramasından geçenler, alanda yerlerini aldı.

Mitinge katılmak için gelen Bedri Şener, "Heyecan var. Heyecan olmasa buraya gelmeyiz. Hava güzel olduğu için erkenden geldik. Bugün miting olmasaydı başka yerde oturacaktık. Bu vesileyle de hem havayı değerlendiriyoruz hem de mitingde ne diyecekler, sorunlarımıza ne üretecekler, nasıl bir çözüm sunacaklar insanlara, insanların beklentisine cevap verebilecekler mi? Bunlar önemli bizim için" dedi.

T24

AdminAdmin