SİVAS
Giriş Tarihi : 27-12-2021 18:17   Güncelleme : 27-12-2021 18:17

Dünyanın Gözü Si-Ro’da olacak

Sivas, ulusal ve uluslararası düzeyde robot yarışmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sivas Valiliği himayesinde Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek yarışmaların tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Dünyanın Gözü Si-Ro’da olacak

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Vali Salih Ayhan, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, Milli Eğitim Müdür Vekili Dursun Yıldırım, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program, projenin tanıtım videosunun gösterime sunulması ile başladı. Daha sonra Şube Müdürümüz Mesut Kaş tarafından projenin detaylarına yönelik bir sunum gerçekleştirildi. Sununun ardından TEKNOFEST’te şampiyon olan Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı adına öğrenci Emre Sait İnanıcı ile TEKNOFEST’te en iyi sunum ödülü alan Beypınar Ortaokulu öğrencisi Ahmet Güleç, kısa birer konuşma yaparak, Si-Ro ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

“SİVAS’I EĞİTİMDE MARKA ŞEHİR HALİNE GETİRMEYİ BAŞARDIK”

Öğrencilerin ardından konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas’ın eğitim marka şehir haline geldiğini belirtti. Akademik başarının yanı sıra öğrencilerin, sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif alanlarda da başarılı olabilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını belirten Ayhan, bilim ve teknoloji alanında yürütülen proje ve çalışmaların da meyvesini vermeye başladığını belirtti.

Ayhan, “Bildiğiniz gibi ilimizin gelişmesinde eğitimi hep merkeze alan bir anlayış içerisinde olduk. Bu kapsamda sizlerle çok defa bir araya geldik. Fikirlerimizi paylaştık. Önerilerinizi aldık. Projeler geliştirdik. Nihayetinde Sivas’ı eğitimde bir marka şehir haline getirmeyi başardık.

Biz istedik ki çocuklarımızı eğitirken ruhlarını da eğitelim. Bu kapsamda Sanat Sivas Projemizi hayata geçirdik. Okullarımızda sanat atölyeleri kurduk, sergiler, konserler düzenledik.

Çocuklarımızın sosyal gelişiminin yanında akademik gelişimlerini de destekleyen projeler geliştirdik. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki akademik başarıyı geride bıraktığımız zaman sosyal alanda gösterdiğimiz başarılar bazen velilerimiz gözünde meşruiyetini yitirebiliyor. Bu nedenle çocuklarımızın akademik gelişimlerini destekleyen KÖPRÜ Projemizi hayata geçirdik. Çok şükür sizlerin desteği ile Sivas akademik anlamda büyük yükseliş sergiledi.

Akademik, Sanat ve sporun yanında önemsediğimiz bir diğer gelişim alanı ise Teknolojik gelişim. Hepimiz biliyoruz ki bir bilgi çağı içerisindeyiz. Bu çağda bilginin hızla değişimine neden olan güç ise teknoloji…

21.YY becerilerinin başında olan teknolojik gelişim alanında Tekno Sivas çalışmamızı başlattık. Okullarımızda robotik, kodlama ve STEM Atölyeleri kurduk. Şimdi Buruciye Bilim ve Sanat Merkezi olan Yetenek ve Beceri Merkezimizi hizmete sunduk. Ülkemiz, son yıllarda başlattığı Millî Teknoloji Hamlesi ile bölgesinde ve dünyada teknoloji alanında oldukça dikkat çekici bir noktaya ulaştı. Özellikle İHA-SİHA gibi çalışmalarda şu an dünyada lider duruma geldik. Millî Teknoloji Hamlemizin tabana yayılmasında bir marka haline gelen TEKNOFEST’in de büyük etkisi olduğunu söylememiz gerekir.