GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-01-2022 14:57   Güncelleme : 22-01-2022 14:57

Elektrik kısıntısının detayları belli oldu

TEİAŞ'ın İran'ın doğalgazı kesmesi nedeniyle konutlar ve ticarethaneler dışında kalan sanayi müşterilerine elektrikte yapacağı kısıntı programı büyük oranda belli oldu.

Elektrik kısıntısının detayları belli oldu

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ), İran’ın doğalgazı kesmesi sonrasında konutlar ve ticarethaneler dışında kalan sanayi müşterilerine elektrikte yapacağı kısıntı programı büyük ölçüde kesinleşti. 
Buna göre TEİAŞ’ın, 24 Ocak Pazartesi gününden başlamak üzere 8 günlük elektrikte kısıntı yapması bekleniyor.

Kısıntı, iki ayaklı olarak uygulanacak. Şehiriçi elektrik dağıtım şirketleri, bölgelerindeki (orta gerilim grubunda yer alan ve belli miktarın üzerinde tüketimi olan) sanayi tesislerinin elektriğini kısacak. Bu tesislere, 8 gün içinde iki gün tüketimlerinin yüzde 10’u düzeyinde elektrik verilecek; söz konusu günlerde yüzde 90 oranında kısıntı yapılacak. Bir dağıtım şirketinin yöneticisi, bu kısıntı programını bugün uygulamaya başladıklarını, tesislere bildirimde bulunduklarını söyledi. 

TEİAŞ’ın, doğrudan iletim sistemi üzerinden elektrik alan büyük sanayi tesislerine de elektriği ciddi biçimde kısacağı konuşuluyor. Söz konusu tüketicilere, 8 günlük dönemde elektriği yüzde 50’ye kadar kısıntıyla vereceği ifade ediliyor. TEİAŞ’ın, kısıntı programını kısa süre içinde paylaşması bekleniyor.

AdminAdmin