İSTANBUL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 03:02   Güncelleme : 06-10-2021 03:02

İMAMOĞLU: ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN GENÇLERİMİZİN YURT BULAMAMASI HEPİMİZİ ÇOK DERİNDEN ÜZÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu'yla birlikte kurum tarihinde ilk kez inşa edilen Avcılar’daki 2 kız öğrenci yurdunu ziyaret etti.

İMAMOĞLU: ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN GENÇLERİMİZİN YURT BULAMAMASI HEPİMİZİ ÇOK DERİNDEN ÜZÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu'yla birlikte kurum tarihinde ilk kez inşa edilen Avcılar’daki 2 kız öğrenci yurdunu ziyaret etti. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan İmamoğlu, İBB’nin daha önce hiç yurdu olmamasını eleştirerek, "Hiç hoş bir durum değildi. Bu konuyu eşimle de beraber hep konuşuyorduk. Başta kızlarımızın okuması kısmına çok ilgi gösteriyoruz Dilek’le. Bir de tabii İstanbul'a gelen, üniversiteyi kazanan gençlerimizin yurt bulamaması hepimizi çok derinden üzüyor” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu'nun yurt ziyaretlerine Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de eşlik etti. İmamoğlu, yurt binalarına girerken kendisini alkışlayan öğrencilere, “Benim sizi alkışlamam lazım; kazanıp geldiniz” karşılığını verdi.

Yurtta kalan öğrencilere, rastlantısal olarak hangi şehirlerden geldiklerini soran İmamoğlu, “Antalya Alanya, Kahramanmaraş, Aydın, Diyarbakır, Kastamonu” yanıtlarını aldı. İmamoğlu, yanıtlardan duyduğu memnuniyeti, “Tamam; işte bu. Tam da istediğimiz. Türkiye'nin en güzel tarafı bu işte” sözleriyle dile getirdi. İmamoğlu, öğrencilerin, “Bizi burada toplayan siz oldunuz. Çünkü siz burayı açmasaydınız, hiçbirimiz şu an burada olmazdık” sözlerine ise “Estağfurullah. Ben, sadece İstanbul adına, İstanbul halkı adına, bence İstanbul'un gönlünden geçeni yerine getirdim” yanıtını verdi.

"GENÇLERİMİZİN YURT BULAMAMASI HEPİMİZİÇOK DERİNDEN ÜZÜYOR"

İBB’nin daha önce hiç yurdunun olmamasını“kötü bir duygu” sözleriyle niteleyen İmamoğlu, “Hiç hoş bir durum değildi. Bu konuyu eşimle de beraber hep konuşuyorduk. Başta kızlarımızın okuması kısmına çok ilgi gösteriyoruz Dilek’le. Bir de tabii İstanbul'a gelen, üniversiteyi kazanan gençlerimizin yurt bulamaması hepimizi çok derinden üzüyor. Burada böyle bir potansiyeli değerlendirdik” dedi.

GAZİOSMANPAŞA'DA İNŞAAT BAŞLADI, BAĞCILAR VE KÜÇÜKÇEKMECEDE ARAYIŞI SÜRÜYOR

Kısa vadede yatak sayısını 1000’e çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan İmamoğlu, Gaziosmanpaşa’da yeni yurt binası inşaatına başladıklarını belirterek, Bağcılar ve Küçükçekmece'de yeni görüşmeler ve arayışlarının olduğu bilgisini paylaştı. Sadece kız yurdu değil, erkek yurdu da açmak istediklerini aktaran İmamoğlu, bağışta bulunmak isteyen kişi, kurum ve kuruluşlardan gelecek tekliflere açık olduklarının altınıçizdi.

DİLEK İMAMOĞLU: ÇOK GÜZEL BİR MOZAİK İÇERİSİNDESİNİZ

“Kızları görünce böyle gözlerim ışıl ışıl oldu, çok heyecan duydum” diyen Dilek İmamoğlu da duygularınışu sözlerle dile getirdi:

“Hepsinin gözlerinde o ışığı görüyorum. Bu heyecanınıza ve idealinize ortak olmak, elbette bizim için de çok büyük bir gurur kaynağı. Bu olanakları size sağlayan sizin için aslında bizim geleceğimize de katkı sunan Başkanımıza sizin için, sizler adına ben de çok teşekkür ediyorum. Burada, çok güzel bir mozaik içerisindesiniz. Çok güzel bir mozaik bu. Bunun kıymetini bileceğinizi düşünüyorum. Bu anlamda da çok şanslısınız. Belki okuduğunuz bölümlerde uzmanlaşmak isteyeceksiniz ama başka bölümlerden de besleneceksiniz. Farklı alanlardan beslenmek, farklı bölümlerden beslenmek sizin hayata bakış açınızı da geliştirecektir. Eminim çok iyi bir gelecek sizi bekliyor.”

“Z KUŞAĞI ÜLKEDEN GİTMEK İSTİYOR” SORUSUNA YANIT

İBB Başkanıİmamoğlu, bir öğrenciden gelen, “Z kuşağı, şu an çok tepkili. Z kuşağının, özellikle bizim yaş grubumuzun, ‘Bir an önce ülkeden gidelim de kendimizi kurtaralım" düşüncesinde olduğunu da biliyorsunuz. Bundan belki bir 5 sene sonra, bir 10 sene sonra bu ülkede hala bir şeylerin güzel olacağına gerçekten nasıl inandırabiliriz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Bir kere kendinize inanın. Kendinize inanmakla başladığınız zaman, bu ülkede her şeyin çok iyi olacağına dair inancınız büyüyecektir. Ben inanıyorum ki bu anlamda kendinize çok güveniyorsunuz. ‘Ben başarırım, yaparım. Dünyanın neresine gitsem yaparım’ dediğiniz noktada, aslında zaten gelecek adına iyi duygular beslemenin başlangıcını sağlamış oluyorsunuz. Kendinize güven duyduğunuz noktada başka hiçbir şeye gerek yok. Her bireyin kendine güven duyduğu bir ülke var etmek bütün sorunlarıçözecektir. Geçenlerde oğlumun üniversite mezuniyetine katıldım. Orada binlerce mezunu gördüğümde, benim gönlümden geçen, o iç sesimde duyduğum şeyi burada da paylaşayım. Yani inanın o gençleri gördüğümde dedim ki; ‘100 sene önce Atatürk, Cumhuriyeti kurma çabası içerisinde şu gençliği görseydi, 50 tane ülke kurardı.’ Yani o kadar muazzam. Siz de onların bir parçasısınız. Yani bu ülkenin yüz binlerce, milyonlarca pırıl pırıl genci var. Herkes üniversite okumayabilir. İyi meslek sahibi olan gençlerimiz de var. Meslek sahibi olmaya ihtiyacı olan gençlerimiz de var. Okumaya ihtiyacı olan gençlerimiz de var. Bunu başardığımız takdirde, bu genç nüfusun enerjisi, bu ülkeyi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmaya aday. Tek şartla: Gerçekten fikri özgür olacak, vicdanıözgür olacak, kendisi olacak gençlerimiz. Yani birine bağımlılığı olmayacak. Birine tabi olmayacak. Birinin emri altında, vesayeti altında olmayacak. Tümüyle kendi özgür iradesiyle bu ülkeyi üretmek için iyi eğitim alan gençlerimiz olacak. Bunu sağladığımız takdirde, bu ülkenin gücüne muazzam güç katarsınız.”

"BÖLGESEL İSTİHDAM OFİSLERİMİZ ÖĞRENCİLERE DE KATKI SUNACAK"

İBB Başkanı, “Öğrencilere en azından okuluyla beraber götürebileceği iş imkanları sağlanabilecek mi” sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Çok değerli bir şey önerdin şu anda. Bizim bölgesel istihdam ofislerimiz var. İstihdam ofislerimizin temel amacı, insanlara iş bulmak. 13 tane ofisimiz var. Biz, istihdam ofislerimize ayrı bir sayfa aralayacağız. Özellikle öğrencilere, yarı zamanlı iş bulma konusunda nasıl katkı sunabiliriz? Özel bir uzmanlık alanı geliştireceğiz. Çok değerli bir öneride bulundunuz. Yurt müdürlerimizle de irtibat kurduracağız. Ve bu konuda sizin daha doğru noktalarda iş bulmanıza, iş deneyimi yakalamanıza katkı sunmayla ilgili özel bir çaba göstereceğiz. Mutlak ki bu çabamıza katkı sunacak işverenler de olacaktır. Sizin bu güzel önerinizi biz hızlıca projeye dönüştürelim."

İmamoğlu, yanında bulunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’ya bölgesel istihdam ofislerinde üniversite öğrencilerine de iş imkânı bulunması ile ilgili “Buna pilot olarak da yurtlarımızla başlayalım” talimatını verdi. İmamoğlu, yurt ziyaretleri öncesinde ve arasında, Üniversite Mahallesi’nde kurulan semt pazarını da ziyaret etti. Pazarcı esnafı ve vatandaşlarla sohbet eden İmamoğlu, gelen sorunları dinledi.