İSTANBUL
Giriş Tarihi : 02-11-2021 18:11   Güncelleme : 02-11-2021 18:11

İstanbul’a bin yeni taksi… İmamoğlu: Asla vazgeçmeyeceğim

‘İstanbul’a 1000 yeni taksi‘ programında konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Allah aşkına niye bir sene yakın bekledi bu iş? İnanın ben bu işin ardından daha ne pis kokular çıkacak merak ediyorum” dedi.

İstanbul’a bin yeni taksi… İmamoğlu: Asla vazgeçmeyeceğim

UKOME’de 5 bin yeni taksi teklifi 10. kez reddedilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 750 minibüs ve 250 taksi-dolmuşu taksiye dönüştürüyor.

750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüştürülme kararı, 29 Temmuz’da gerçekleşen UKOME toplantısında oy birliğiyle kabul edilmişti. 750 minibüs ve 250 dolmuş olmak üzere toplam 1000 taksi plakası için eylül ayı itibariyle başvurular toplanmaya başlamıştı. Toplam 1000 taksi plakası için başvuru yapan hak sahipleri Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde kurayla belirlenmeye başladı.

Kura çekimine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge ve kuraya başvuru yapanlar katıldı. İlk kura çekimini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi.

Kuraya 4 bin minibüsçü başvuru yaptı ve aralarından 1000 minibüs ve dolmuş plakası taksiye dönüştürülmeye hak kazandı. Kura çekimi sırasında salonda noter de hazır bulundu. Kura çekimi pandemi nedeniyle iki gün devam edecek.

Kura çekimi öncesi konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu taksi sorununun çözümünü engelleyen akıl, hangi akıl ise ben o akılla kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğim. Asla vazgeçmeyeceğim” dedi. İmamoğlu, şunları söyledi:

“O AKILLA İSTANBUL ADINA HESAPLAŞACAĞIM”

*İstanbul’un yaşanan bir taksi sorunu olduğunu anlatmak lazım. Yani İstanbul’da yoğun bir biçimde taksi sorunu vardır. Bu taksi sorununun çözümünü engelleyen akıl, hangi akıl ise ben o akılla kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğim. Asla vazgeçmeyeceğim. Hepimiz İstanbulluyuz. Bu şehir 90’lı yılların başında 6-7 milyondan 20 milyona etkin nüfusa ulaşmıştır. 3 katı etkin nüfusa sahiptir İstanbul. Ama gelin görün ki taksi sayısı aynı. Daha dün bir vatandaş çevirdi ve korsan taksiye bindiğini söyledi. Bu kadar açık bir biçimde itiraf edilen bir sorunu çözümsüz bir şekilde yaklaşan ve yönetmelikle uydurma bir yönetmelikle UKOME’nin sandalye sayısını değiştirerek isteyen o akılla İstanbul halkı adına hesaplaşacağım.

“DAHA NE PİS KOKULAR ÇIKACAK MERAK EDİYORUM”

*Herkes oy birliğiyle karar verdi. O verilene kadarki ısrarımız, inadımıza karşı neden ısrar? Dava da açıldı, bunları da biliyoruz. Ben inanın tespitleri yaptıkça bu işin altından bakalım daha ne pis kokular çıkacak diye merak ediyorum. Ben esnaf dostuyum. Ben esnafımın para kazanmasını istiyorum.”

“SİYASİ TEZAHÜRATA ANLAM VEREMİYORUM”

Taksi dönüşüm projesine karşı çıkan esnafın siyasi tezahürat yapmasına anlam veremediğini belirten İmamoğlu şöyle devam etti:  “Derdiniz üzüm yemek mi? Bağcıyı dövmek mi? Bağcıyı dövme niyeti olan akla buradan sesleniyorum. Ben hayatımda hiç dayak yemedim. Çünkü toplumsal işlerde böyle bir hamle yapacak bir insan değilim. Hak ve hukuku korurum. Az önce sordum davetli olmasına rağmen o esnaf odası başkanı bugün aramıza katılmamış. O esnaf odasına, bin tane yeni taksi katılıyor. O taksici esnafı da yarın odaların seçiminde oy kullanacak. Bari gel de onlara kendini göster.”

“ZAMMI YAPAN İMAMOĞLU DEĞİL Kİ…”

3,5 yılda ilk defa zam yaptıklarını vurgulayan İmamoğlu, “Ben esnafımın, helalinden kazandığı parayı evine götürsün, çocuklarını mutlu etsin istiyorum. Benim esnafım geçinemiyor yani ben kafamı kuma mı sokacağım? Hak ettiği zammı vermek zorundayız. Zammı yapan Ekrem İmamoğlu değil ki. Bu ülkede enflasyonun yüzde otuza siz ya da biz çıkarmadık. Çıkaran bu ülkenin ekonomisini yöneten akıl, o akıl” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin