SİVAS
Giriş Tarihi : 27-04-2021 10:59   Güncelleme : 27-04-2021 11:05

Sivas'ta geçmişin güzel anılarını yansıtan Konaklarımız yeniden canlanıyor

Sivas Valisi Salih Ayhan, Bezirci Mahallesi’ndeki Gani Özdoğan Konağı ile Yiğitler Mahallesi’nde bulunan Döndü Demir Konağı'ndaki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Sivas'ta geçmişin güzel anılarını yansıtan Konaklarımız yeniden canlanıyor

Bir süre önce kamulaştırılarak ilimiz kültür hayatına kazandırılması yönünde çalışma başlatılan konaklar hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Aygın’dan bilgi alan Vali Ayhan, "Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Mart ayında konaklarımızın restorasyon ihalesini gerçekleştirdik. Birkaç ay içerisinde onarım işleri tamamlanacak. İnşallah bu konaklar ziyaret edilecek, görülecek, gezilecek ve geçmişin güzel izlerini geleceğe taşıyacak mekânlar olacak" dedi.

Restorasyon sürecinin ardından her bir konağa ayrı bir misyon yükleneceğini de hatırlatan Vali Salih Ayhan, "Özellikle kültürel mirasımızın muhafaza edilmesi gelecek nesillere aktarılması konusunda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Konaklarımız, Sivas'ın turizmine, eğitimine ve kadın istihdamına katkı sağlayacak şekilde düzenlenecek. Gerek il merkezinde ve gerekse de ilçelerde olsun sivil mimarilerimizi gün yüzüne çıkartıyor, ihyâ ve inşâ ediyoruz” dedi.

İlimizin Sivil Mimari Dokusunu Yaşatmaya Kararlıyız
Özelliği olan ve kültür hayatına kazandırılması gereken metruk yapıların zamanla tehdit oluşturduğunu ifade eden Vali Ayhan, birçok konağı ilimizin kültür ve turizmine kazandırmayı amaçladıklarını, ancak çok sayıda vâris nedeniyle kamulaştırma ve diğer yasal konularda zaman sorunu oluştuğunu söyledi. Bakımsız konakları kamulaştırarak ilimizin sivil mimari dokusunu yaşatmaya kararlı olduklarını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Konakların onarılmasıyla hem güvenlik problemlerini ortadan kaldırmış oluyoruz hem de mahallelerin, ecdadımızın eserlerini yaşatıyoruz. Gani Özdoğan Konağı’nı üreten kadınlar akademisi olarak kullanarak sosyal, kültürel ve ekonomik bir fonksiyon yüklemiş olacağız. Döndü Demir Konağımıza ise İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir fonksiyon yükleyip, amacına uygun şekilde hizmet vermesini sağlayacak” dedi.

Tarihi yapıların Sivas İl Özel İdaresi marifeti ile hayat bulduğunu dile getiren Vali Ayhan, “Bu süreci yürüten Sivas İl Özel İdaresi’ne teşekkür ediyorum. İdaremiz her alanda özgün nitelikli çalışmalar ortaya koyuyor. İlimize katma değer kazandıran, değer üreten çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ayrıca kültürel eserlerimizi de ihyâ etmesi inşa etmesi hakikaten ilimiz açısından çok güzel kazanımlardır. Bu konaklarımızın hayırlı olmasını diliyor, en kısa sürede açılışlarını gerçekleştirmeyi temenni ediyorum” diye konuştu.