SİVAS
Giriş Tarihi : 24-04-2021 17:18   Güncelleme : 24-04-2021 17:18

Sivas'ta "mor patates" ekimi başladı...

Sivas Valisi Salih Ayhan, Türkiye'de son yıllarda yaygınlaştırılmaya çalışılan ve "mor patates" olarak adlandırılan patates türünün Hafik Göydün köyünde düzenlenen ekim törenine katıldı. Vali Ayhan daha sonra Hafik Dışkapı köyüne geçerek mera ıslahı kapsamında 500 dekar yem bitkileri ekim programına katıldı.

Sivas'ta

Sivas Valisi Salih Ayhan, Hafik ilçesine bağlı Göydün köyünde 70 dekar alanlık mor patates ekim tarlasını ziyaret etti. Çiftçilerle sohbet eden Vali Ayhan, hayırlı bol kazançlar diledi. Burada açıklamalarda da bulunan Vali Ayhan, bahar mevsiminin gelmesi ile ekimlerin başladığını söyledi. Karbonhidrat, potasyom, C vitamini, folik asit, demir kaynağı olan ve birçok rahatsızlığın giderilmesinde aktif rol oynadığı bilinen ve "mor patates" olarak adlandırılan patates türünün Sivas’ta yaygınlaştığını ifade eden Vali Ayhan, “Üretken, çalışkan, fedakâr çiftçilerimiz Sivas’ın coğrafyasında adeta tarih yazıyorlar. İyi bir alt yapı ile birlikte barajlarımız, sulama sistemlerimiz ve çiftçilerimizin de bilgilenmesi ile birlikte de hem üründe çeşitlilik hem de kalitenin arttığını çok rahatlıkla görebiliriz.” dedi.

- Türkiye’de Konya ve Sivas’ta Yetişiyor

Katma değeri yüksek olan mor patatesin Türkiye’de sadece Konya ve Sivas’ta yetiştiğini belirten Vali Ayhan, “Bugün Sivas’ımızın katma değeri yüksek ürünlerden birisi olan mor patates ekimi için buraya geldik. Bu yeni bir ürün. Türkiye’de Konya ve Sivas’ımız da yetişmekte. Sivas’ımızda özellikle tohumluk anlamda en iyi illerin başında gelmektedir. İnşallah Sivas’ımızın birçok yerinde bu ürün adından sıkça söz ettirecektir ve çiftçilerimizin de alın teri üretimleri karşılık bulacak. Sadece mor patateste değil normal patateste de Sivas’ımız ön plandadır. Tohumluk patateste Türkiye’de bir numara, yemeklik patateste de en iyi illerin başında gelmektedir. İnşallah Sivas’ımızda ekilmedik alan kalmayacak. Biz her zaman vali olarak, il müdürleri olarak, idareciler olarak tarıma dost, çiftçiye dost, üretime dost bir şekilde ve her zaman da onların yanında olmak kaydıyla inşallah destekleyeceğimizi söyleyebiliriz. Sivas iyi bir tarım şehri, potansiyeli çok yüksek, çeşitliliği artmaktadır. Hayvancılık alanında da iyi bir noktaya geldik ama bu da yeterli değil. Özellikle salgınla birlikte tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Çiftçilerimize hayırlı bol kazançlar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

-  Meralar Islah Ediliyor

Sivas Valisi Salih Ayhan daha sonra Hafik'in Dışkapı köyüne geçerek mera ıslahı kapsamında 500 dekar yem bitkileri ekim programına katıldı. Çiftçilerle sohbet ederek hayırlı kazançlar temennisinde bulunan Vali Ayhan, traktöre binerek yem bitkisi ekimi yaptı. Sivas'ın 7,8 milyon dekar işlenen tarım arazisi, 8,3 milyon dekar mera varlığı olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Bahar mevsimi ile çiftçilerimiz emeklerini, alın terlerini toprağa ekiyorlar. Sivas’ımızın çok geniş bir coğrafyası var, meraları bol ama mera vasfını kaybetmiş olan yerlerinde ıslah edilerek veriminin artırılması gerekmektedir. Bunun içinde Hafik Dışkapı’da 500 dekar alan içerisinde kıraç hale gelmiş verimsiz hale gelmiş merayı, meraya uygun bitkilerle, tohumlarla besleyerek devletimizin desteği köylülerimizin de büyük katkısı ile birlikte inşallah hayvancılığa katkı sağlayacak burası. Tabi hayvancılıkta yem önemli. Girdi maliyetini azaltmak için yem maliyetini düşürmek gerekir. İl genelinde 500 bine yakın büyük baş 700 bine yakın da küçükbaş hayvan varlığımız var. Dolayısıyla bunu daha da artırmamız gerekmektedir. Bunu artırırken de bu hayvanlarımızın beslenebileceği, otlaması gereken meralarımızın da verimli olması gerekir. Kıraç yerlerin daha yeşil olması gerekir. Bu çalışmalar devam etmektedir. Sivas’ımızda sadece arpanın, buğdayın, korunganın değil ürün çeşitliliği bol olan kaliteli ve verimli bir şekilde bunu yapmak için gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.