SİVAS
Giriş Tarihi : 07-05-2021 23:13   Güncelleme : 07-05-2021 23:13

Sivas'ta tam kapanmada sokak Hayvanları unutulmuyor

Sokak hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Sivas Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü koordinesinde 17 farklı bölgede yemleme çalışması yapıldı.

Sivas'ta tam kapanmada sokak Hayvanları unutulmuyor

Sivas Valisi Salih Ayhan da Kurt Deresi mevkiinde düzenlenen etkinliğe katılarak hayvan severleri yalnız bırakmadı.

Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada 17 günlük tam kapanma sürecinde doğada yaşayan sokak hayvanlarının unutulmayacağını ifade ederek, "Yiyecek bulmakta güçlük çeken hayvanları unutmamak, onları düşünerek bir şeyler yapmak bizim için bir insanlık görevidir. Böylesi önemli bir görevi yerine getirmenin huzurunu şu an yaşamaktayız." dedi.

Doğada birlikte yaşadığımız hayvanların yaşama hakkına saygı duyulması gerektiğini dile getiren Vali Ayhan, "Devletimiz her zaman hayvan ve doğa sevgisini ön planda tutmayı amaç edinmiştir. Sokak hayvanlarını unutmayan ve çeşitli etkinlikler düzenleyen STK’lar, vatandaşlarımız da kısıtlamadan muaf tutulmuştur. Bizler de doğaya yem bırakarak, toplumumuza mesaj vermek, farkındalık oluşturmak istedik."  diye konuştu. 

- Vali Ayhan Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Etti

Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde vatandaşları, evlerinin önüne yem ve yiyecek bırakmaya davet eden Vali Ayhan, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her alanda iyi noktaya ulaşıyor. Çevre ve hayvan duyarlılığı olsun geçmişten bugüne kadar iyi seviyede olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu kapsamda denetim mekanizmaların ve gönüllü kuruluşlarının desteklenesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

- Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) Projesi

Vali Ayhan, İçişleri Bakanlığı tarafından çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek ve bu konuda duyarlılığı artırmak amacıyla hayata geçirilen Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) projesi hakkında da bilgi vererek, "İlimizde projenin bir ayağını polislerimiz oluşturmakta ve sivil toplum örgütlerimiz ile çalışmalarını sürdürmektedir. Vatandaşlarımız Haydi mobil uygulamasını telefonlarına indirerek çevreye ve hayvanlara karşı yapılan olumsuz girişimler tespit edildiğinde buradan ihbarda bulunabilirler." dedi.

Köylüler tarafından doğada bitkin halde bulunan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğüne teslim edilen 2 yavru kurtta da süt veren Vali Ayhan, bakımları yapıldıktan sonra kurtların doğaya bırakılacağını söyledi.

Programda; Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Okan Gün, HAYTAP Sivas Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu ile hayvan severler katıldı.