İSTANBUL
Giriş Tarihi : 29-05-2021 01:32   Güncelleme : 29-05-2021 01:32

Tarihte 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin anlam ve önemi nedir? İstanbul'un Fethi 568. yılında kutlanıyor!

İstanbul'un Fethi'nin 568. Yıl dönümü olan bu günde binlerce vatandaş tarihte yaşanan bu önemli olayın detaylarını araştırıyor. Bu kapsamda “İstanbul'un fethi nasıl ve ne zaman olmuştur? İstanbul'un fethinin anlam ve önemi nedir?” soruları gündeme gelirken yalnızca Türk tarihinin değil aynı zamanda Dünya tarihinin akışını değiştiren bu olay Peygamber Efendimiz'in "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur." Sözleriyle kutlanıyor. İşte Fatih Sultan Mehmed'in komutanlığındaki Osmanlı ordusunun; o dönem Bizans İmparatorluğu'nun başkenti olan dönemdeki adıyla Constantinopolis'i fethettiği böylece Bizans İmparatorluğu'nu yok etmesinin 568. Yıl dönümünün anlam ve önemi…

Tarihte 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin anlam ve önemi nedir? İstanbul'un Fethi 568. yılında kutlanıyor!

İstanbul'un Fethi'nin 568. Yıl dönümü olan bu günde binlerce kişi tarihte yaşanan bu önemli olayın anlam ve önemini araştırıyor. Fatih Sultan Mehmed'in komutanlığındaki Osmanlı ordusunun; o dönem Bizans İmparatorluğu'nun başkenti olan dönemdeki adıyla Constantinopolis'i fethettiği ve böylece Bizans İmparatorluğu'nu yok etmesinin 568. Yılı ülkemizde coşkuyla kutlanıyor. Yalnızca Türk tarihinin değil aynı zamanda Dünya tarihinin akışını değiştiren bu olay Peygamber Efendimiz'in "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur." Sözleriyle anılıyor. Buna göre, İstanbul'un fethi nasıl ve ne zaman olmuştur? İstanbul'un fethinin anlam ve önemi nedir? İşte detaylar…

 

İstanbul'un Fethi 567. yılında kutlanıyor! 29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi'nin anlam ve önemi nedir?

Hz. Muhammed'in "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur." Sözleri ile müjdelediği fetih bundan tam 567 yıl önce Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmed tarafından gerçekleşmiştir. Henüz 21 yaşında olan Fatih, üstün askeri dehasıyla 1000 yıllık İmparatorluk olan Bizans devletini tarihten silmeyi başarmış Peygamber Efendimizin sözleriyle "o güzel komutan"dır.

İşte İstanbul'un Fethi'nin anlam ve önemi…

İstanbul'un Fethi 567. yılında kutlanıyor! 29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi'nin anlam ve önemi nedir?

İSTANBUL'UN FETHİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fetih'ten sonra Fethin Babası anlamına gelen "Ebû'l-Feth" daha sonraki dönemlerde ise "Çağ Açan Hükümdar" ve "Kayser-i Rûm" (Roma İmparatoru, Osmanlı Türkçesi) unvanları ile anıldı.

Fatih, HZ. Muhammed'in İstanbul ile ilgili hadisine nâil olduğu için günümüzde Türkiye ve İslam dünyasının geniş bir kesiminde "kahraman" kabul edilmektedir.

II. Mehmed, bilinen adıyla Fatih Sultan Mehmed, Avrupa'da tanınan adıyla: Grand Turco (Büyük Türk) veya Turcarum Imperator (Türk İmparatoru) 30 Mart 1432'de Edirne'de dünyaya gelip 3 Mayıs 1481'de ölmüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahıdır. İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm sürdü.

II. Mehmed, 21 yaşında İstanbul'u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son verdi ve bu olay birçok tarihçi tarafından Orta Çağ'ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olarak kabul edildi. Fetih'ten sonra Fethin Babası anlamına gelen "Ebû'l-Feth", daha sonraki dönemlerde ise "Çağ Açan Hükümdar" ve "Kayser-i Rûm" unvanları ile anıldı.

Sabah