EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-01-2023 12:21

Ak Parti'de EYT muamması: 2 haftadır tık yok

Milyonların dört gözle beklediği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaklaşık 2 hafta önce açıkladığı EYT halen Meclis'e sunulamadı. Kulislere göre, bunun nedeni maliyet.

Ak Parti'de EYT muamması: 2 haftadır tık yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için başlatılan çalışmanın “nihai halini aldığını” açıklamasının üzerinden 2 haftadan fazla zaman geçti. Sözleşmeli personelin kadroya geçişini düzenleyen yasa teklifini açıklayan Ak Partii Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, EYT ile ilgili ise, “Taslak metin henüz Meclise gelmedi. Bu konuda bizden takvim beklemeyin. Bakanlıktan metin geldikten sonra 10 günlük bir çalışma süresi olacak” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da aynı gün "Şubat ortalarında biter diye umut ediyorum" değerlendirmesinde bulundu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in son açıklaması ise "Komisyon aşaması ay sonunu bulabilir, ayın sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu'na gitmiş olur diye düşünüyorum. İlk aylıklar şubat ya da martta bağlanabilir" oldu.

RELATED VİDEO

Peki aralık ayı sonunda nihai aşamaya geldiği açıklanan EYT neden bir türlü Meclis’e sunulamıyor? Gazete Duvar'ın Duvar Arkası bölümünde yer alan habere göre, Ak Parti kulislerine göre bunun temel nedeni maliyeti! Öyle ki parti içinde “seçim sonrasına kalması” da konuşulmuş ama 'Bundan geri adım seçimin seyrini değiştirir, hayal kırıklığı yaratır, seçmenin güvenini sarsar’ gibi itirazlarla reddedilmiş. Şu an Çalışma ve Hazine Bakanlığı arasında çalışmaların devam ettiği, özellikle özel firmalara alt yapı çalışmaları için süre tanındığı için gecikme yaşandığı kaydediliyor. Bunlar kısa sürede sonuçlansa da hiç kimse EYT için kesin bir tarih veremiyor.

AdminAdmin