EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-07-2024 03:34

Akaryakıt, Sigara ve İçkiye Büyük Zam geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine (Yİ-ÜFE) bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarında zam yapıldığını bildirdi.

Akaryakıt, Sigara ve İçkiye Büyük Zam geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine Bağlı Olarak Zam Yaptığını Duyurdu

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bugün açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi tutarlarında artış yapıldığını duyurdu.

ÖTV Zammı Detayları

GİB tarafından yapılan açıklamada, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve diğer petrol ürünleri ile alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE’ye göre düzenlendiği belirtildi. Bu düzenleme ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen Yİ-ÜFE’deki son 6 aylık değişim oranına göre yapılmaktadır.

Zam Oranı Yüzde 19,49

Açıklamada, güncellenen maktu ÖTV tutarlarının her yıl 3 Ocak ve 3 Temmuz’da TÜİK verisinin ilanından kısa süre sonra GİB’in internet sitesinde yayınlandığı belirtildi. 2024’ün ocak-haziran döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak gerçekleştiği ve buna bağlı olarak petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı kaydedildi.

Sigara, Alkol ve Akaryakıtta ÖTV Artışı

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG’de 7,26 lira ÖTV uygulandığı belirtildi. Yapılan artışlar sonrası yeni ÖTV tutarları şöyle oldu:

Sigaralarda 1 pakette 6,49 lira

Biralarda 1,51 lira

Şaraplarda 7,45 lira

Yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira

Benzinde 1,84 lira

Motorinde 1,72 lira

LPG’de 1,41 lira

AdminAdmin