İSTANBUL
Giriş Tarihi : 11-09-2023 01:37

Alkollü içki yasağı başladı

İstanbul Valiliği'nin genelgeyle duyurduğu, açık alanlarda içki içme yasağı dün akşam Moda sahilinde üç kişiye işlem yapılmasıyla resmen başladı.

Alkollü içki yasağı başladı

İstanbul Valisi Davut Gül’ün 17 Ağustos 2023'te yayımladığı, “Alkol Satışı ve Alkollü İçeceklerin Tüketimi” başlıklı genelgesinde, "alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmeler dışında" kalan halka açık deniz ve sahil kenarlarında, plaj, park, piknik ve mesire alanlarında alkollü içki tüketiminin yasaklandığı öğrenilmişti. Genelgede yasağın gerekçesi ile ilgili de "olaylara karışan şahıslar ekseriyetle alkollü" değerlendirmesi yapılmıştı. 

Serbest Düşünce Derneği, İstanbul Valiliği’nin içki yasağına ilişkin yayınladığı genelgeyi hukuka aykırı bularak Moda sahilinde “İçeceğini al, gel” adlı bir etkinlik yaptı. 

Serbest Düşünce Derneği, etkinlikte polis müdahalesi ile karşılaştı.  

Polis, derneğin 3 kurucu üyesine içki içtikleri gerekçesiyle idari işlem uygulandı. 

Dernekten yapılan açıklama şu şekilde: 

“Bu akşam (09.09.2023) saat 18:00’da, İstanbul Valiliğinin 18.08.2023 tarihli “alkol yasağı” olarak medyada geniş yer bulan ve hukuka açıkça aykırı genelgesine karşı özgürlüklerimizle birlikte haklarımızı korumak için planlanan “İçeceğini Al Gel” etkinliğimiz kapsamında toplandığımız Kadıköy Moda Sahilinde alkol tüketilmesi, kolluk kuvvetlerince engellenmiş ve derneğimizin 3 kurucu üyesine 5326 sayılı Kanunun “emre aykırı davranış” başlıklı 32. maddesi uyarınca idari işlem uygulanmıştır. Yönetim Kurulu Başkanımıza ve diğer kurucu üyelerimize uygulanan kanunsuz emir dayatması ve neticesinde uygulanan idari işlem kabul edilemezdir. Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Kanuna aykırı olan bu idari işlemle birlikte söz konusu Valilik genelgesine karşı her türlü yasal haklarımızı kullanacağımızı saygılarımızla bildiririz.” 

AdminAdmin