GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2022 23:58

Bakan Bilgin'den EYT değerlendirmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM bütçe görüşmelerinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin'den EYT değerlendirmesi

TBMM'de bütçe görüşmeleri kapsamında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kadınlarda 48, erkeklerde 50 yaş sınırının gündemde olduğu EYT konusunda şu açıklamalarda bulundu:

"EYT konusu Türkiye’nin en önemli konusu. Uzamasının nedeni: Herkesi dinlemek zorundayız, odaları dinlemeye başladık. Hep bizim açımızdan, devlet açısından ele alınan bir konuydu. Doğrudan doğruya işverenleri ilgilendiriyor. 'İşini iyi bilenler yüzde 10-15. Biz bu insanları kaybetmek istemeyiz' diyorlar. Başka tekliflerde bulunanlar, şunu öteleyin bunu öteleyin diyenler var. Teknik sorunlar da var. O zamanlar dijital kayıt işlemleri yoktu. EYT, 99'dan önce işe girenleri kapsıyor. Bu kişiler iş değiştirmiş, evrakları kaybolmuş. Bunların hepsine ulaştığımız zaman, bu ayın sonuna kadar TBMM'ye getireceğimi söylemiştim, tüm bu çalışmaları tamamladığımız zaman, Meclis'te paylaşacağım. Kimsenin en kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızdan endişesi olmasın. Burada 3 temel kriter var. Bunları bugün komisyonda da söyledim. Yaş şartı olmasaydı kaç kişi emekli olurdu, bu sayı sürekli artıyor. Özel sektöre, kamuya yansıyacak yükün ortaya çıkarılmasından sonra bunu kamuyla paylaşacağım."

Bakan Bilgin, asgari ücret konusunda ise şau ifadeleri dile getirdi:

"Bugün yeniden asgari ücretle ilgili görüşmelerimiz başladı. Üçlü bir masada görüşmeler devam ediyor. Kamuoyunun beklentisi nedir diye Türkiye çapında bir araştırma yaptırdık. Kamuoyunun beklentisi 8 bin TL üzerinde, işverenlerin beklentisi 7 bin TL olarak çıktı. Çalışmalar devam ederken konuşulan rakamları burada söylemem doğru değil."

AdminAdmin