GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2022 17:29

Bakanlıktan baharat duyurusu: Denetimler devam ediyor

Singapur Gıda Otoritesi'nin Türkiye'den ithal edilen üç baharatın kansere neden olabilecek renkler içerdiğinin tespit edilmesi üzerine piyasadan toplatıldığını açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, sözkonusu iddianın ihbar kabul edildiğini ve denetim yaptıklarını duyurdu.

Bakanlıktan baharat duyurusu: Denetimler devam ediyor

Singapur Gıda Otoritesi (SFA), Türkiye'den ithal edilen üç baharatın kansere neden olabilecek renkler içerdiğinin tespit edilmesi üzerine piyasadan toplatıldığını açıklamıştı. Arifoğlu marka Öğütülmüş Sumak, Öğütülmüş Tatlı Biber ve Otantik Tavuk Baharat ürünleri, kullanımına izin verilmeyen ve kansere sebep olabilecek endüstriyel renklendiricilerin tespiti sebebiyle toplatılmıştı. SFA yaptığı açıklamada, baharatları satın alan ve endişe duyan tüketicilerin bunları kullanmayı bırakmaları gerektiğini söylemişti. Singapur'da kanserojen madde gerekçesiyle toplatılan ürünlerin ise Türkiye'de satışının devam ettiği öğrenilmişti.

Skandalın ortaya çıkması sonrası sosyal medyadan tepkiler art arda geldi. Bugün ise Arifoğlu isimli marka sosyal medya hesabından açıklama yayınladı. Fakat skandalın bir diğer yüzü de aynı marka ve aynı logoda iki Arifoğlu'nun olması oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Singapur’da Türk markalı bazı baharat ürünlerinde izin verilmeyen renklendirici tespit edildiği yönündeki iddialara yönelik açıklama yaptı. Bakanlık, firma ve ürünlerine yönelik denetimlerin devam ettiğini duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzce yapılan incelemede, söz konusu firmanın, ülkemizden Singapur’a doğrudan bir ihracat başvurusu bulunmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan, iddialarla ilgili, Singapur yetkili otoritesi tarafından, Türkiye’ye henüz resmi bir bildirimde bulunulmamıştır.

Ancak, söz konusu haberler Bakanlığımızca ihbar kabul edilerek firma ve ürünlerine yönelik başlatılan denetimler ülke genelinde devam etmektedir.

Firmanın yurt içinde satışa sunduğu ürünlere yönelik 2022 yılı Mayıs ve Temmuz aylarında yapılan denetimlerde, sumak ürününden alınan numunelerde izin verilmeyen renklendirici tespit edilmiştir. Firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, ilgili parti-seri NO'lu ürünler piyasadan toplatılmıştır.

 

AdminAdmin