EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-06-2023 01:41

Borçlara Faiz Farkı Öne Çekildi

Merkez Bankası, ticari müşterilere uygulanan ücretler ile kredi kartlarında azami akdi ve gecikme faizlerinde dikkate alınan referans oranla ilgili değişikliğe gitti. Yani borçlara uygulanan faiz uygulaması erkene çekilecek.

Borçlara Faiz Farkı Öne Çekildi

22 Haziran'da politika faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükselten Merkez Bankası’ndan (TCMB) bugün de kredi kartı faizlerine ilişkin düzenleme geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre TCMB, ticari müşterilere uygulanan ücretler ve kredi kartlarında azami akdi ve gecikme faizlerinde dikkate alınan referans oranla ilgili değişikliğe gidildi.

borc.jpg

Yapılan değişikliğe göre, daha önce her ayın sondan beşinci iş gününde ilan edilen referans oran, artık Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapılması durumunda toplantının yapıldığı tarihte en güncel veriler dikkate alınarak hesaplanacak. İlgili değişiklikle Resmi Gazete’de yayımlanan iki ayrı tebliğle yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenleme öncesi, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi faiz oranı, 1 Ağustos tarihi itibarıyla TL işlemler için yüzde 1,36'dan yüzde 1,91'e yükselecekti. Bu yükseliş ise yüzde 40'a tekabül ediyor. Merkez Bankası bir sonraki PPK toplantısını 20 Temmuz’da yapacak.

AdminAdmin