SİYASET
Giriş Tarihi : 05-10-2022 11:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali vermişti: Katılım bankacılığı için yeni yol haritası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün sinyalini verdiği katılım finans sisteminde yeni yol haritası, bugün yayınlanan genelgeyle yeniden çizildi. Erdoğan, önceki gün “Katılım finans kuruluşlarının bankalardan farkının olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumda. Bunu dönüştürmenin ilk adımı katılım bankası isminin katılım finans kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali vermişti: Katılım bankacılığı için yeni yol haritası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün sinyalini verdiği katılım finans sisteminde yeni yol haritası, bugün yayınlanan genelgeyle yeniden çizilerek çeşitlendirildi. Erdoğan, önceki gün yaptığı konuşmada “Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumda. Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı halen kullanılan katılım bankası isminin katılım finans kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir” demişti.

Finansal ürün çeşitliliğinin artırılması ve katılım finans sisteminin yapısal sorunlarına çözüm üretilmesi amacıyla hazırlanan Katılım Finans Strateji Belgesi yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan genelgede, Türkiye'de finansal ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması ve finansal sistemin reel sektörü daha fazla desteklemesi kapsamında katılım finans sisteminin ruhuna uygun biçimde gelişmesi ve finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşmasının oldukça önemli olduğu bildirildi.

Katılım finans sisteminin risk paylaşımı, varlığa dayalılık ve ahlaki değerleri önceleyen yapısıyla ülkenin finansal bağımsızlığına, güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin tesis edilmesine de önemli katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğu vurgulanan genelgede, katılım finansın gelişmesine yönelik gerekli altyapının oluşturulması ve kurumsal dönüşümün gerçekleştirmesi amacıyla çeşitli eylemlerin hayata geçirilmesinin gerektiği kaydedildi.

Finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşması amaçlandı

Genelgede, katılım finansın ilke ve prensiplerine uyumlu biçimde faaliyet göstermesi, çeşitli yapısal sorunlarına uygulanabilir ve gerçekçi çözümler üretilmesi ile finansal sistem içinde hak ettiği yere ulaşması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı tarafından yürütülen Katılım Finans Strateji Belgesi hazırlık çalışmalarının tamamlandığı aktarılarak, şu ifadelere yer verildi: “2022-2025 döneminde katılım finans çatısı altında yer alan tüm sektörleri kapsayan ve katılım finansı bir bütün olarak geliştirmeye yönelik yol haritasını içeren Katılım Finans Strateji Belgesi, Başkanlığın resmi internet sitesinde (www.cbfo.gov.tr) yayımlanacaktır. Katılım Finans Strateji Belgesi (2022-2025) kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmesi hususunda gereğini rica ederim."

Erdoğan değişim sinyalini vermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Ekim’de düzenlenen Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bu dönüşümün sinyalini vermişti. “Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumdadır” diyen Erdoğan, isim değişikliği talebinde bulunarak, “Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı halen kullanılan katılım bankası isminin katılım finans kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir” demişti.

AdminAdmin