GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2023 12:42

Deniz Baykal'a veda...

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Deniz Baykal için önce CHP Genel Merkezi önünde ardından TBMM'de tören düzenlendi. CHP Genel Merkezi önündeki törende konuşan Kılıçdaroğlu, "Sayın Genel Başkanım, huzurunuzda söz veriyorum; ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzü verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız" dedi. Ataç Baykal da babasının vasiyetini açıkladı. Meclis'teki tören tüm siyasi partileri bir araya getirdi.

Deniz Baykal'a veda...

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ankara’da 11 Şubat'ta hayatını kaybetmişti.  84 yaşında vefat eden 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 ve 27'nci dönem milletvekili, 37'nci Hükümet Maliye Bakanı, 42'nci Hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 52'nci Hükümet Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal için önce CHP Genel Merkezi'nde ve TBMM'de tören düzenlendi.

CHP Genel Merkezi'ndeki törenin ardından Baykal için TBMM'de tören düzenlendi. TBMM'deki törende Deniz Baykal'ın biyografisi okunmasının ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

TBMM'deki törende konuşan Ataç Baykal, "Babam Deniz Baykal doğuştan bir siyasetçiydi. Hayata olağanüstü olgun bir perspektiften bakardı. TBMM neredeyse 50 yıl boyunca babamın mesai yaptığı yerdir. Sizler benim için babamın mesai arkadaşları, kardeşlerisiniz, bugün sizlere minnettarlığımı sunmak için geldim. Teşekkür ediyorum." dedi.

Ataç Baykal'ın ardından açıklama yapan Aslı Baykal "Herkes siyasi kimliğini bilir ve size babamdan bahsetmek istiyorum. Mükemmeliyetçi, entelektüel biriydi. Bir kitaptan bahsedersiniz mutlaka okumuştur, hiç Yemek yaptığını görmedim ama bir yemekten bahsetseniz tarifini hemen verirdi. Romantik ve hayalciydi. Korumasız gezerdi. Arabasını sürerek her yere giderdi. Öğretmenleri "Deniz yiyeceği peynir ekmek gazeteye sarılı olursa önce gazeteyi okur sonra yer" demiştir. Çok yorucu temposuna rağmen aile ortamını yaşamamızı annemle beraber başardılar. Antalya denilince babamın aklına gelen bisikletsiz geçen gençliğiydi. Hiçbir makam onun için vazgeçilmez değildi. Doğru yola mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmedi. Çok sağlıklıyken bir gecede hasta oldu. Çok yoğun eleştirilere maruz kaldığında sorduğumda , "Ne yaptığımı biliyorum" derdi. Babamla son 5 senesi sürekli beraber geçti. Onu her zaman yanımda hissedeceğim." ifadelerini kullandı.

Baykal'ın naaşı Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılınacak öğle namazını takiben Devlet Mezarlığında toprağa verilecek.

CHP GENEL MERKEZİNDE BAYKAL İÇİN TÖREN

CHP Genel Merkezi önünde Deniz Baykal için düzenlenen veda törenine eşi Olcay Baykal, çocukları Aslı Baykal, Ataç Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin eski genel başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer katıldı.

'BABAM TÜRKİYE SEVDALISIYDI'

Deniz Baykal için saygı duruşunda bulunulduktan sonra konuşan Prof. Dr. Ataç Baykal, babasının neredeyse 70 yıllık bir CHP'li olduğunu belirterek, "100 yıllık CHP tarihinin çok uzun bir kesitini bizzat yaşamış bir ulu çınarı uğurluyoruz. Tüm CHP'lilerin ortak bir yönü vardır; bu da vatanseverliktir. Babam Deniz Baykal bir Türkiye sevdalısıydı, bir vatanseverdi. Bu nedenle CHP'de yerini almıştır. Tüm Türkiye sevdalılarına, tüm vatanseverlere sahip çıkılması ve CHP çatısı altında toplanması babamın CHP'ye vasiyetidir" dedi.

ÖYMEN: 'SİYASİ YASAKLARIN KALDIRILMASI İÇİN MÜCADELE ETTİ'

Törende konuşan eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, "Deniz Baykal, siyasetin bir memleket olduğunu biliyor. Siyasetin güçlükleri malum, onun sonuçlarına katlandı. Yıllarca siyasi yasaklı olarak kaldı. Siyasi yasakların kaldırılması için mücadele etti ve o mücadeleyi kazandı. Baykal'ı rahmetle özlemle anacağım. Onu şimdi sonsuzluğa uğurluyoruz. Bütün yakınlarının başı sağ olsun" dedi.

KILIÇDAROĞLU: 'HUZURUNUZDA SÖZ VERİYORUM...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada "İzniniz olursa duygularımı Sayın Genel Başkanıma hitaben paylaşmak isterim. Sayın Genel Başkanım bütün bir ömrünüzü isminize uygun bir şekilde, bu güzel ülkenin refahına, huzuruna, mutluluğuna, kardeşliğine vakfettiniz. Ülkemizin çıkarlarını her ortamda savundunuz. Sayın Genel Başkanım bu ülkenin dünü ile yarını arasında köprü olarak kalmadınız, ülkemizin güzel geleceğini, demokrasi ve özgürlük çerçevesinde inşa eden aktörlerin hem öncüsü hem de yol arkadaşı oldunuz" dedi.

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizi barış ve kardeşlik içinde bir arada geleceğe taşıma kararlılığından hiç ödün vermediniz. Devlet adamı kimliğinizi her ortamda hissettirdiniz. 12 Eylül'le hesaplaşmaktan bir an olsun geri adım atmayan sizdiniz. '12 Eylül'le hesaplaşmam bitmedi, sürecek' diyensiniz. Dönemim ABD Başkanı Obama'ya 2009 yılında Türkiye'ye yaptığı ziyarette Türk halkını ve Türkiye modernleşmesini daha iyi tanıması için kendisine Sait Faik Abasıyanık ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kitaplarını hediye etmiştiniz. 

Hediye olarak bu iki kitabı seçmiş olmanız, hediye edilme gerekçelerinin yanı sıra sizin entelektüel birikiminizi göstermesi açısından anlamlıydı. Sözlerimi Obama'ya hediye ettiğiniz Tanpınar'ın Huzur adlı romanından bir cümleyle tamamlamak istiyorum: 'Fikre, sanata hiç karışmayacağız, onları hür bırakacağız. Çünkü, onlar hürriyet, mutlak hürriyet isterler.' Sayın Genel Başkanım huzurunuzda söz veriyorum ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzü verdiğiniz özgürlük mücadelesini tamamlayacağız.'

ÖZTRAK'TAN PAYLAŞIM

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından törenden fotoğraf paylaşarak "Merhum Genel Başkanımız Sn. Deniz Baykal'ı bugün son yolculuğuna uğurluyoruz. Kıymetli devlet ve siyaset adamı Deniz Baykal’a, Allah’tan rahmet, Ailesine ve tüm CHP'lilere baş sağlığı diliyorum" açıklaması yaptı.

AdminAdmin