DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-02-2023 18:32

Depremi tetikledi, Arap levhası Türkiye'yi böyle itti

Son depremin nedeni olarak gösterilen hareketlilik, Türkiye'nin Arap ve Afrika levhaları tarafından itiliyor olması.Doğu Anadolu fay hattı üzerinden Anadolu levhasını iten Arap levhası, Türkiye'nin deprem kuşağında olmasının başlıca nedeni.

Depremi tetikledi, Arap levhası Türkiye'yi böyle itti

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremle sarsılan Türkiye, 30 bine yakın canını yitirdi.

Türkiye bir deprem ülkesi. Son depremin nedeni olarak gösterilen hareketlilik ise Türkiye'nin Arap ve Afrika levhaları tarafından itiliyor olması.

Jeoloji profesörü Douwe van Hinsbergen, Twitter hesabından Türkiye'nin levhalar tarafından nasıl itildiğinin animasyonunu paylaştı.

Helen-Kıbrıs yayı boyunca Anadolu levhasının altına dalan Afrika levhası, Doğu Anadolu, NAF(Kuzey Anadolu fay hattı), EAF (Doğu Anadolu fay hattı) ve Batı Anadolu (Ege) bölgelerinde deprem oluşumuna sebep oluyor. Anadolu levhasını iten bir diğer büyük levha ise Arap levhası. Arap levhası, Anadolu levhasını sürekli olarak batıya doğru ittiriyor.

Doğu Anadolu fay hattı üzerinden Anadolu levhasını iten Arap levhası, Türkiye'nin deprem kuşağında olmasının başlıca nedeni. Afrika-Arap levhasının, bir diğer büyük levha olan Avrasya ile çarpıştığı alanlar Avrupa'nın Alp Dağları'ndan Himalaya'ya kadar çok geniş bir alanda deprem kuşağı oluşturuyor. Bu iki büyük tektonik levha arasında kalan Anadolu levhasında ise şiddetli depremler yaşanıyor.

İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) Başkanı Carlo Doglioni de, Kahramanmaraş merkezli depremlerin, Anadolu yarımadasını 3 metre batı yönünde kaydırdığını açıklamıştı.

AdminAdmin