GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-03-2023 19:12

Ekşi Sözlük hakkındaki kısıtlama kararı kaldırıldı

Ekşi Sözlük’e Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 21 Şubat'ta erişim engeli getirilmişti. Ekşi Sözlük için verilen erişim kısıtlaması kararı Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararıyla günler sonra kaldırıldı.

Ekşi Sözlük hakkındaki kısıtlama kararı kaldırıldı

Ekşi Sözlük’e Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 21 Şubat'ta erişim engeli getirilmişti. Konuya ilişkin Ekşi Sözlük’ün Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, “Bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz” denilmişti.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut, Ekşi Sözlük’e getirilen erişim engeli hakkında
”BTK’nın erişimi engelleme yetkisi 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesiyle sonradan eklenmiştir. O maddeye dayanarak BTK herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın erişim engelleme kararı verebiliyor ama kanuna göre bu erişim engelleme kararının belirli bir içeriğe dayalı olması ve sitenin tamamını içermemesi gerekiyor. Bize kararı söylemediler ama bizim anladığımız kararın 8/A maddesine dayalı olduğu. Karar da sitenin tamamına ilişkin. Biz de kararın hangi içerikle alakalı olduğunu göremediğimiz için herhangi bir itirazda bulunamıyoruz ancak karar mahkemeye gittiğinde itirazda bulunabileceğiz" demişti.

ERİŞİM ENGELİ KALDIRILDI

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, Ekşi Sözlük’ün erişiminin engellenmesine yönelik Ekşi Teknoloji A.Ş. tarafından yapılan itirazı değerlendirdi. Mahkeme Ekşi Sözlük hakkında verilen erişim engeli kararını kaldırıldı.

Mahkemenin kararında erişim engeli kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından verildiği belirtildi. Verilen bu erişim engeli kararının tedbir amaçlı olduğunun altı çizilen kararda, Ekşi Sözlük'ün kapatılmasını isteyen idarenin erişim engeline konu paylaşımların kaldırılmadığına yönelik bilgi belge sunmadığı, sitenin mahkemeler tarafından verdiği kararları uyguladığı, bu nedenle sitenin erişime kapatılmasının orantısız olacağı belirtildi.

EKŞİ SÖZLÜK'ÜN CEO'SU: GEÇMİŞ OLSUN

Ekşi Sözlük'ün yöneticisi Başak Burut, "Ekşi Sözlük erişim engeli kararı an itibariyle mahkeme tarafından kaldırıldı. geçmiş olsun!" dedi.

whatsapp-image-2023-03-02-at-17-15-27.jpeg

whatsapp-image-2023-03-02-at-17-15-10.jpeg

AdminAdmin