EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-01-2024 21:19

Emekliye yapılacak Ek Zam Oranı açıklandı!

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren kritik Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarını yüzde 5 ek zamla yüzde 42,6’ya yükselttiklerini açıkladı.

Emekliye yapılacak Ek Zam Oranı açıklandı!

Erdoğan açıklamalarında zam oranına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

" Aziz milletim ekonomide bölgesel ve küresel krizlerin sebebiyle ortaya çıkan sıkıntıların yansımaları ile uğraştığımız bir yılı geride bıraktık. Bu süreçte Türkiye olarak kendi hedeflerimize sıkı sıkı bağlı kalmaya ve büyümeye devam edeceğiz. Her küresel kriz yeni fırsatlar getirmektedir. Tabii bu arada vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz yatırımları da hayata geçiriyoruz. Hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadelemizde milletimizin yardımını da bekliyoruz."

ZAM ORANLARI BELLİ OLDU!

"Çalışanlarımız ve emeklilerimiz başta olmak üzere refah düzeyini yükseltmek için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde aynı anlayışla devam edeceğiz. Geçen yılın son aylarındaki hesaplarla 16 milyon emeklimize 5'er bin liralık ödeme gerçekleştirdik. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. En düşük emekli maaşı 10 bin liraya yükseltildi."

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN TL

"Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz."

EMEKLİYE EK ZAM YAPILIRSA NE ZAMAN HESAPLARINA YATACAK?

"Emekliye ek zam, Kabine toplantısının ardından kesinleşecek ve Meclis'e sunulan kanun teklifine eklenecek. Bu teklifin Ocak ayının 3. haftasında Meclis gündemine gelmesi ve yasalaşması bekleniyor. Bu durumda ek zamlar, yasalaştıktan sonra emeklilerin maaşlarına yansıtılacak."

AdminAdmin