GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-12-2022 20:32

Erdoğan: 6 yaşındaki çocuğa istismar tam bir faciadır, kabul edilemez

"Herkes hesabını 2023'te yüzde 20'ler seviyesinde enflasyona göre yapsın"

Erdoğan: 6 yaşındaki çocuğa istismar tam bir faciadır, kabul edilemez

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Enflasyonu hedeflediğimiz şekilde 2023 sonunda yüzde 20'ler seviyesine düşürmek için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Herkes hesabını 2023'te yüzde 20'ler seviyesinde enflasyona göre yapsın" dedi.

Erdoğan, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızının 6 yaşında evlendirilmesine ilişkin olarak, "Her şeyden önce 13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır" açıklamasını yaptı. 

Erdoğan, Düzce'deki depremden etkilenen esnafın Halkbank'tan aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli kredi ödemelerinin 3 ay süreyle ertelendiğini duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite öğrencilerinin kredi ve burs miktarlarının lisansta bin 250, yüksek lisansta 2 bin 500, doktorada 3 bin 750 liraya yükseltildiğini açıkladı. 

"Sürekli aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları ummak, sağlıklı zihnin siyasete bakış tarzı olamaz"

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Kumluca ve Finike'deki sel felaketinden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Antalya'daki sel felaketi sonrası devletimiz tüm kurumlarıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Milli mücadele adımlarının her biri, geçmişten geleceğe bir muhasebe vesilesidir. Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşamak lafla, şarkıyla, şiirle olmaz. Bizim için 100. yıl demek; istiklalimize, istikbalimize yakışır eser ve hizmetlerle milletimizin karşısına çıkmak demektir. Dünyanın siyasi ve ekonomik olarak tarihi dönüşüm içine girdiği dönemde Türkiye Yüzyılı vizyonu çok daha hayati önem kazanmıştır. Kendi içimizde mutlaka hayata geçirmemiz gereken hususlar bulunuyor. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında vaktimizi ve enerjimizi boşa tüketen tartışmaları artık geride bırakmalıyız.

Sürekli aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları ummak, sağlıklı zihinlerin hayata ve siyasete bakış tarzı olamaz. Yönetim sistemi tartışmalarından, büyük projelere yaklaşıma kadar sağlıksız bakış açısının örneklerini görmek bizi üzüyor. Yakın tarihte olup bitenlere dair kişisel görüşlerimiz ne olursa olsun, hep birlikte ortak geleceğimize odaklanmalı, vaktimizi ve enerjimizi bu doğrultuda seferber etmeliyiz. Tarihimizi bir kavga, ayrışma, öfke alanı olmaktan çıkartıp, Türkiye Yüzyılı'na heyecanla, kararlılıkla bakabildiğimiz ölçüde bu millete olan sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirebiliriz. 

"Sınırlarımızdaki güvenlik hattını tamamlayarak sinsi ve çirkin hesapları bir kez daha bozacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele konusunda şu açıklamayı yaptı: 

"Ülkemizle ilgili değerlendirmeleri yaparken küresel krizlerin, fırsatların önümüze çıkardığı fotoğrafı ihmal etmiyoruz. Bu süreçte bizimle ciddi bedeller ödememize yol açan sıkıntılarımız oldu. Bu sorun bir dönem sınırlarımıza dayanan, şehirlerimizi tehdit eden terör saldırılarıydı. Kararlılık ve cesaretle uygulamaya koyduğumuz yeni güvenlik stratejisiyle tehditleri kaynağında yok ederek bu sürenin üstesinden önemli ölçüde geldik. Verdiği ağır kayıplara rağmen saldırılarını yeniden artırmaya çalışan terör örgütlerinin, bu saldırılarını yeniden artıran sebepleri biliyoruz. Sınırlarımızdaki güvenlik hattını tamamlayarak sinsi ve çirkin hesapları bir kez daha bozacağız."  

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

"Herkes hesabını 2023'te yüzde 20 enflasyon seviyesine göre yapsın" 

Küresel sorunların tetiklediği bir diğer sorun; enflasyon ve hayat pahalılığı. Bu sorunun da iç ve dış sebepleri var. Dış sebeplerin istikrara kavuşmasının biraz vakit alacağı anlaşılıyor. İçeride kimi panikten kimi art niyetten kaynaklanan kurdaki ve maliyetteki artışlarla izah edilemeyen fahiş fiyat artışlarına karşı karşıya kaldığımız bir gerçektir. Malı veya hizmeti, akıl ve vicdan sınırlarının ötesinde ekonomik işleyişe zarar verecek şekilde fiyatlandıranlar, kendilerine kaybettirdiklerini unutmamalı. 

Herkes hesabını 2023'te yüzde 20 enflasyon seviyesine göre yapsın. Aksi yönde hareket edenlerle biz hükümet olarak yetkimizi; milletimiz iradesini kullanarak gereken cevabı verecektir. Ülkenize güvenin, ülkenize sahip çıkın, ülkenize destek verin. Kısa vadeli endişe ve kazanç kaygılarınızla ülkenizin geleceğine zarar verecek her türlü tasarruftan uzak durun. Elbette herkes alın terinin karşılığı olarak kazanacaktır. Ülkenin ve milletin kaybettiği ortamda bireylerin kazancı gibi gözüken hesaplar aldatmacadan ibarettir. Çalışanların refah seviyesindeki gerilemeyi telafi gayretimizin, enflasyon maskesi ardına sığınan haramzadelerce akamete uğratılmasına rıza gösteremeyiz." 

Erdoğan, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızının 6 yaşında evlendirilmesine ilişkin olarak şu açıklamaları yaptı: 

"6 yaşındaki çocuğa istismar tam bir faciadır"

"Her şeyden önce 13 yaşında nişan, 14 yaşında evlilik gibi durumu kabul edebilmemiz asla mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. İçişleri Bakanlığımız tarafından yürütülen soruşturmanın ardından konu yargıya intikal etmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız mağdur için avukat temin etmiş, hukuki süreci yakından takip etmiştir. Reşit yaşa ulaşmadan evlilik ile ilgili hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız. Türkiye’de istismar konusunda en önemli hukuki ve fiili reformlar bizim hükümetlerimiz döneminde hayata geçirilmiştir.

"Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın, senin böyle bir hassasiyetin de yok"

Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın, senin böyle bir hassasiyetin de yok. Söyleyeceklerimden sonra kendine çeki düzen ver, kendini ona göre ayarla. Bu tartışmalarda gördüğümüz riyakarlıktan duyduğumuz rahatsızlığı ifade etmek istiyorum.  Niyet mağdurun hakkını savunmak ise, biz bunu zaten yapıyoruz. Biz mağdurun ilk başvurusundan itibaren, tüm kurumlarımızda meseleyi sahiplendik. Mesele medyada yer alana kadar bakanlıklarımız, kurumlarımız her türlü işlemi bihakkın yerine getirmiştir. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır. Bu konuda tepkisini gösteren her vatandaşımızın hassasiyetinin, başımızın üstünde yeri vardır.

"Siz sırtınızı dönmekle, benim bakanıma ders veremezsiniz"

Siz sırtınızı dönmekle, benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönmekle başka şeyler yaptığınızın farkında değilsiniz! PKK'nın, annelerinin kucağından kaçırıp dağa götürdüğü, liderlerinin istismarına maruz bıraktığı 12-13 yaşındaki kızlarımız için de aynı tepkiyi bekliyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Her türlü haksızlık, hukuksuzluk, vicdansızlık, ahlaksızlık gibi bu konuyu da her seviyede takip edip, neticelendireceğiz." 

"Kredi burs miktarını lisansta 850 liradan bin 250 liraya çıkarıyoruz"

Erdoğan, Türkiye Aile Destek Programı ile üniversite öğrencilerinin kredi ve burs miktarlarına ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: 

"Türkiye Aile Destek Programı kapsamında, bu ay 3 milyon haneye 3,8 milyar lira nakdi kaynak aktarımı yapacağız. Kasım ve aralık aylarındaki tutarı 20,5 milyar liraya ulaşan sosyal destek ödemeleri yeni yılla birlikte katlanarak artacaktır. Sosyal yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan, dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60'ı kadar destek vereceğiz. Sosyal yardım alan hanelerdeki meslek lisesi mezunları ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına gidenlere net asgari ücrete orantılı desteğimiz olacak. 

Kredi burs miktarını; lisansta 850 liradan bin 250 liraya, yüksek lisansta 2 bin 500 liraya, doktorada 3 bin 750 liraya çıkarıyoruz."   

Kabine toplantısı sonrası yapılan açıklamaya MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da katılması dikkati çekti. 

Kabine toplantısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'daki sel felaketi nedeniyle katılmadı. 

AdminAdmin