İSTANBUL
Giriş Tarihi : 22-01-2023 18:12

Erdoğan: "Bu şehre mahcup olmaktansa can vermeyi tercih ederiz"

Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'a ilişkin olarak, "İstanbul'a belediye başkanı olduğumuzda ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız demiştik. İstanbul'a karşı her zaman samimi olduk. Fatih'in emaneti bu şehre mahcup olmaktansa can vermeyi tercih ederiz" dedi.

Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Kağıthane İstasyonu'ndan başlayıp İstanbul Havalimanı'na uzanan 8 istasyonlu metro hattının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Günde 800 bin yolcu ağırlayacak. Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada ulaşım sağlanacak. Metro hattımızı İstanbulumuzun bir an önce hizmetine sunmak için aynı anda 10 tünel delme makinesi kullandık.

Yerli ve milli mühendislik başarılarıyla gurur verici bir eserin ülkemize kazandırılması hikayesidir. TRT'mizin belgeselleştirdiği bu hikayeyi akşam izleyebilirsiniz. Bugün metromuzu hizmete veriyoruz. Hizmete aldığımız metro hattımızı Kağıthane'de Mahmutbey metrosu ile entegre ediyoruz. Bu hattı Zincirlikuyu'yla da birleştireceğiz. Metroda çalışacak yerli tasarım ve üretim araçları da yine yerli batarya ile görev yapacak. Türkiye bu proje ile metro hattı inşaasındaki gücünü tüm dünyaya ispatlanmıştır. Aynı şekilde İstanbul Havalimanı'ndan başlayıp Arnavutköy'den Halkalı'ya inece metro hattındaki çalışmalarımız da süratle devam ediyor. Kazlıçeşme-Sirkeci, Altunizade-Bosna Bulvarı hatlarındaki çalışmalarımız da sürüyor. Tüm bunlar tamamlandığında raylı sistemler hattını 380 kilometrenin üzerine çıkarmış olacağız.

İstanbul'da 10 ayrı sürücüsüz metro hattı bulunuyor. Gerçi ülkemizde siyaset yapan birilerinin ne İstanbul'dan ne İstanbul'un sahip olduğu altyapıdan ne de teknolojinin geldiği seviyeden haberleri var. Kağıthane'ye kağıt tepe diyenlerden, Paris'i bildikleri kadar İstanbul'u bilmeyenlerden de fazla bir şey beklemiyoruz. Bunlar Türkiye'yi de İstanbul'u da tanımıyorlar. Kendi ülkelerinde adeta yabancı turist gibi yaşıyorlar. Ama onların cehaleti hakikatleri ortadan kaldırmıyor. Onların trajikomik halleri bizi asla rehavete sevk etmiyor. Biz onlara rağmen İstanbul'un trafik sorununu raylı sistemlerle çözme sözümüzü adım adım yerine getiriyoruz.

İstanbul'a belediye başkanı olduğumuzda ne kandıranlardan ne kandırılanlardan olacağız demiştik. İstanbul'a karşı her zaman samimi olduk. Fatih'in emaneti bu şehre mahcup olmaktansa can vermeyi tercih ederiz.

Asrın projesi olan Marmaray ve Avrasya Tüneli ile başlattığımız ulaşım projelerini kesintisiz sürdüreceğiz. Bir tanesi ne diyor 'Aaa! Bunda sürücü yok mu?' diyor. Bizim zaten şu an 10 adet sürücüsüz metro adımını biz attık. Ama bunların haberi yok. Birisi de 'Aaa bunları Paris'te falan yapmışlardı' diyor. İstanbul ile Paris'in mukayesesini yapıyor. Paris'te damdan sular akıyor. Bizdeki pırıl pırıl tertemiz. Haberleri yok.

Bay Kemal ne diyor? Bize 1 kuruşsuz yaptığınız bu yatırımları anlatın. Biz ne diyoruz? Kamu Özel İşbirliği yatırımıdır bunlar. Milli bütçeden bir kuruş vermeden bu yatırımları yaptık. Siz bunları öğrenene kadar çok zamanlar geçecek.

94'te göreve geldiğimizde İstanbul'un suyu var mıydı? Kimden devraldık CHP'den. Suyu, dağları delerek getirdik. CHP demek ne demek çöp, çukur, çamur. Hatırlayın, Ümraniye çöplüğündeki patlamayı. 39 vatandaşımız orada öldü, hala bu CHP konuşuyor.

Ülkemiz yeni bir seçimin eşiğinde. Özellikle son 10 yılda yaşadıklarımızı şöyle bir gözünüzün önünden geçirin. Ekonomimizi mahvetme yolunda birçok adımlar attılar. Ama bunu da başaramadılar, başaramayacaklar. İşte şu anda İngiltere’nin, Fransa’nın, Almanya’nın hali ortada. Bizim halimiz de ortada."

AdminAdmin