GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2022 12:49

EYT’de 4.5 milyon kişiye emeklilik şansı

İktidara yakın Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre, sonlanma aşamasına gelen çalışma kapsamında ilk etapta yaklaşık 1.5 milyon kişi emeklilik hakkı kazanacak. 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek. Böylece geri kalan 2-3 milyon EYT'li de kademeli olarak emeklilik hakkı kazanmış olacak.

EYT’de 4.5 milyon kişiye emeklilik şansı

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili çalışmalar devam ederken, milyonlarca kişinin beklediği yaş koşuluyla ilgili en önemli detay belli oldu. İktidara yakın Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre, düzenleme kapsamında 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek.

1.5 milyon kişi ilk etapta emeklilik hakkı kazanacak

EYT kapsamında yaklaşık 3 ila 4 milyon arasında kişinin bulunduğuna dikkat çekilen haberde yapılacak düzenlemeyle ilk etapta yaklaşık 1.5 milyon kişinin emeklilik hakkı kazanacağı ifade edildi. Geri kalan EYT'lilerin de kademeli olarak prim gün sayılarına göre emeklilik hakkı kazanacağı belirtildi. Sonlanma aşamasına getirilen çalışmaya göre, 1999 yılından önce işe başlayanlardan 25 yılını dolduran erkekler ile 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olabilecek. Geri kalan 2-3 milyon EYT'li de kademeli olarak emeklilik hakkı kazanmış olacak. Böylece kısa süre içinde 4.5 milyon kişi emekli olabilecek.

En düşük maaş asgari ücret düzeyine çekilecek

Habere göre, düzenlemede en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Şu an 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile ilgili beklentilerin ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da iletildiği ve bu yönde hesaplamalar yapıldığı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de geçen gün yaptığı açıklamada EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldığını söylemişti.

3 önemli düzenleme daha gündemde

Habere göre, emekli, çalışan ve dar gelirlinin durumlarının düzeltilmesi için gelecek günlerde 3 önemli düzenleme yapılması daha gündeme geldi.

Ayrıca sözleşmeli personel düzenlemesinde kamuya ait çağrı merkezlerinin dahil edilmesi planlanıyor. Böylece kamuda çalışan 600 bin sözleşmeli personel kadroya alınmış olacak.

3600 gösterge düzenlemesi emeklilikleri artıracak

3600 gösterge düzenlemesi 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. Düzenlemeyi bekleyen özellikle polis ve öğretmenler arasında yüzbinlerce kişi olduğu belirtiliyor. AKP kurmayları yılbaşı itibarıyla emeklilik isteyeceklerin sayısının 300 bini bulacağını belirtiyor.

AdminAdmin