EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-02-2023 19:15

Fitch, depremin maddi boyutuna ilişkin tahminini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Türkiye ve Suriye'de etkili olan depremlerin toplamda 4 milyar doları aşan ekonomik kaybe neden olabileceğini duyurdu.

Fitch, depremin maddi boyutuna ilişkin tahminini açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Türkiye'de 16 bin 170'e yükseldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, iki ülkeyi etkileyen 7.7 ve 7.6'lık depremlerin 4 milyar doları aşan ekonomik kayba neden olabileceğini duyurdu. Açıklamada, "Sahada durum gelişirken, ekonomik kayıpları tahmin etmek zor, ancak 2 milyar doları aşması muhtemel görünüyor ve zamanla 4 milyar dolara veya daha fazlasına ulaşabilir" ifadelerine yer verildi. 

Depremden bölgelerindeki sigortalanma oranlarının çok düşük olduğunu aktaran Fitch, "Depremden etkilenen bölgelerdeki düşük sigortama oranı nedeniyle sigortalı kayıplar çok daha düşük, belki yaklaşık 1 milyar doları aşmayabilir" açıklamasında bulundu. 1999 İzmit depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) sadece kentsel alanlardaki bina hasarlarını karşıladığını aktaran Fitch, can kayıpları veya ekonomik faaliyetlerin durmasından dolayı oluşacak dolaylı kayıpların sigorta kapsamında olmadığını kaydetti. 

AdminAdmin