DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-06-2023 13:36   Güncelleme : 09-06-2023 13:47

Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanı olması dünya basınında nasıl yankılandı?

Batı, "Erdoğan geleneksel ekonomi politikalarına mı dönüyor" sorusunun yanıtını arıyor

Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanı olması dünya basınında nasıl yankılandı?

Dünya basını, yakından takip ettiği 14 Mayıs seçimlerinden sonra Türkiye'nin dış politikasının yanı sıra ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğini yakından takip ediyor. Bu sebeple Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasından sonra Hafize Gaye Erkan'ın da Merkez Bankası (TCMB) Başkanı olarak atanması özellikle finans basınında geniş yankı buldu.

ABD'nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg, Şahap Kavcıoğlu yerine Erkan'ın göreve gelmesinin "daha konvansiyonel para politikalarına dönebileceğinin sinyali olabileceğini ifade etti.

Erkan'ın TCMB'nin ilk kadın başkanı olduğuna dikkati çeken Bloomberg, ayrıca ABD'de Goldman Sachs Group Inc. ve First Republic Bank'ta yöneticilik yaptığını vurguladı. Bloomberg'in haberinde First Republic Bank'ın Erkan eş CEO'luğu bıraktıktan bir yıldan uzun süre sonra battığını hatırlattı.

Bloomberg, Şimşek ve Erkan görevlendirmeleriyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ekibinin tepesini tamamen değiştirdiğini ifade etti. Haberde, "Kavcıoğlu, TCMB Başkanlığı boyunca Erdoğan'ın faiz indirmenin enflasyonu yavaşlatacağı inancına hiç karşı çıkmadı" denildi.

Bloomberg, Erkan atamasıyla yatırımcıların Türkiye'nin para politikalarının normalleşeceğini düşünebileceğini belirtti.

Britanya merkezli Financial Times da Erkan'ın atanmasının "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın alışılmışın dışı ekonomi politikalarından uzaklaşabileceğinin en yeni sinyali olduğunu" belirtti. 

Financial Times ayrıca Şimşek ve Erkan atamalarının "yatırımcılarda temkinli bir iyimserlik oluşturduğunu" belirtti. 

First Republic Bank'ın ayrılıktan bir yıldan uzun süre sonra batmasına dikkat çeken Financial Times, Erkan'ın döneminin "dalgalı bittiğini" ifade etti.

The Economic Times 'Türkiye Merkez Bankası'nın başına eski Wall Street yöneticisi atandı' başlığını attı. CNBC ise 'Hafize Gaye Erkan'ın Türkiye'nin yeni merkez bankası başkanı olması, para politikasında potansiyel bir dönüm noktasına işaret ediyor' dedi.

Alman Spiegel de görevlendirmeyi, "Erdoğan, ABD'li finans müdürünü merkez bankası başkanı olarak atadı" başlığı ile okurlarına duyurdu.

AdminAdmin