GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2023 21:49

Halk TV ekranlarında büyük buluşma, telefonlar kilitlendi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yurttaşlar için İzmir Büyükşehir Belediyesi bu akşam Halk TV’de ‘Bir Kira Bir Yuva Özel’ programı düzenliyor. Kampanyada bağışçılar ile ihtiyaç sahibi depremzedeler birbirleri ile aracısız buluşuyor ve Türkiye bu zorlu günlerden dayanışma ruhu ile geçiyor.

Halk TV ekranlarında büyük buluşma, telefonlar kilitlendi

Kampanyanın ilk dakikalarında kampanya için ayrılan telefonlar kilitlendi dakikada 11 bini aşkın arama yapıldı.

Depremzedelere kira desteğinde bulunmak isteyenler birkirabiryuva.org sitesinden, çadır ya da konteyner desteğinde bulunmak isteyenler ise umuthareketi.izmir.bel.tr sitesinden bağış yapıyor. Ayrıca 444 40 35 numarası da aranarak bağış yapılabiliyor.

Program açılışında “Ne ağlarsın” şarkısını Cem Adrian seslendirdi. Çok sayıda gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve dünyanın farklı ülkelerinden belediye başkanlarının destek verdiği kampanya ile bağışçılar ile ihtiyaç sahibi depremzedeler birbirleriyle doğrudan buluşuyor. Dayanışmaya katılanlar arasında depremde kızı Aydın Eylem Şafak’ı kaybeden sanatçı Orhan Aydın da bulunuyor.

FLORANSA'DAN GELEN TELEFON

Kampanyaya telefonla katılan Floransa Belediye Başkanı ve Eurocities Başkanı Dario Nardella, kampanyaya destek verdiklerini iletti.

Programın açılış konuşmasını yapan İsmail Küçükkaya; ''Halk Tv ekranlarında “Halk Dayanışması” özel yayınıyla karşınızdayız. Programa başlarken öncelikle, başta son Maraş merkezli depremlerde, ama genel olarak deprem ve afetlerde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara acil şifa, yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyoruz'' dedi. Bazı devlet kurumlarının yetersiz kaldığını ifade eden Küçükkaya; ''halkın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için herkesi kampanyaya davet ediyorum'' çağrısını yaptı.

İsmail Küçükkaya'nın ardından Seda Selek; ''sevgili Cem Adrian ve “Ne Ağlarsın” türküsüyle başladık. Ne yazık ki günlerdir çok ağlıyoruz. Çok büyük bir felaket yaşıyoruz. Derin acılar çekiyoruz. Bu felaketten ve acıların üstesinden ancak ve ancak dayanışmayla, yardımlaşmayla, birliktelikle çıkabiliriz. O nedenle bu gece “Halk Dayanışması”yla buradayız'' dedi.

Tunç Soyer: Ve gerçekten çok büyük bir çadır ihtiyacı var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "30 ekim 2020 depreminde bizimde canımız çok yanmıştı. İzmir olarak depremin ağır sonuçlarını yaşamıştık. Ve o zaman öyle bir kampanya açalım ki önümüz kış insanlar çadırda konteynerlar da kışı geçirmesinler. Başlarını sokabilecekleri bir yuva bulalım onlara ve bunun üzerine adına bir kira bir yuva dediğimiz ve ihtiyaç haritasıyla beraber çalıştığımız bu kampanyayı o zaman başlatmıştık. Ve o zaman gerçekten olağanüstü büyük bir destek gördük.42 milyon liranın üzerinde kaynak yaratıldı ve biz 4 bin üzerinde vatandaşımızı başını sokacak bir yuvayla buluşturduk. Ve o nedenle de 30 ekimden tam bir ay sonra 30 kasımda son çadırı da İzmir'de sökmüştük. 1ay sonra İzmir'de çadır kalmamıştı. Şimdi birazda o deneyimin verdiği cesaretle bunu tüm Türkiye'ye yaymak istiyoruz çünkü deprem gerçekten 13 milyon 14 milyon insanın hayatını etkileyen sonuçlar doğurdu. Ve acımız çok büyük yasımız çok büyük bir yandan da dışarda açıkta hayatını sürdürmek zorunda kalan 10 binler var. Hele bu son 6.4 Hatay depreminden sonra onlarda açıkta kaldılar. Ne varsa oda yıkıldı. Ve gerçekten çok büyük bir çadır ihtiyacı var. Şimdi kısaca hemen kampanyanın nasıl olacağına dair bir kaç cümle söyleyip sözümüzü bırakacağım."

Tunç Soyer programla ilgili olarak; “Kira yardımı talep eden ve durumunu belgelendiren depremzedelere 10’ar bin liralık kira desteği vermeyi hedefliyoruz. Kampanyada bağışta bulunanlar bağışlarını doğrudan depremzedenin hesabına yatırıyor. Biz sadece aracılık yapıyoruz. Gelin gücümüzü birleştirelim. Dayanışmamızı büyütelim. Depremzede vatandaşlarımıza kucak açalım” dedi.

Kılıçdaroğlu: Bir maaşını bağışladı

Canlı yayına telefonla bağlanan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Herkese iyi akşamlar, bugün 3’üncü kez deprem bölgesine gittim. İnsan oraya gittiği zaman, o acılara tanık olduğu zaman, milletimizin taleplerini, acılarını dinlediği zaman bu tip kampanyaların önemi daha çok anlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemize Bir Kira Bir Yuva kampanyası için, Halk TV’ye de ekranlarını bu kampanyaya açtığı için yürekten teşekkür ediyorum. Binalar yıkıldı, yıkılmayan evlere de endişe nedeniyle girilmiyor. Doğrusu da girilmemesidir. Denetimler tamamlanıncaya kadar riskli yapılara girilmemesi gerekiyor. Durum böyle olunca bölgede çadır, konteyner ihtiyacı var, geçici olarak illerden ayrılan vatandaşlarımız için maddi destek ihtiyacı ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyemizin bu anlamlı kampanyasını desteklemek için bir maaşımı bu kampanyaya bağışlamak istiyorum. Ne kadar çok kişiye dokunabilirsek ne kadar el uzatabilirsek o kadar iyidir. Bu onurlu halk bir daha kimsesiz kalmasın. Biz üzerimize düşeni yapalım. Kimsenin de umutsuz olmasını istemem. Dayanışma kültürü ve ruhuna sahibiz, bu acıyı beraber aşacağımıza inanıyorum. Halk TV ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum.”

Dario Nardella: Büyük can kaybı bizi çok etkiledi

"Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür etmek istiyorum. Bu yaşanılan korkunç trajedi büyük can kaybı bizi çok etkiledi. Floransa şehrindeki yaşayanları etkiledi. Şahsen beni de etkiledi. Çünkü Adana ve Gaziantep Başkanları benim şahsen tanıştığım meslektaşlarım aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın İmamoğlu'da. Eurocıtıes olarak biz 27 şubatta dost Türk Birliği Başkanlarıyla birlikte bir toplantı yapacağız bu toplantının amaçları da yardımı daha iyi koordine etmek ve şunu da vurgulamak istiyorum biz bu acil durum geçtikten sonra çabalarımızın ivmesini kaybetmememiz gerekiyor. Türk halkının güçlü gururlu olduğunu ve ayakta kalacaklarını biliyorum. Ancak bu şu anlama gelmiyor. Biz Avrupa şehirleri olarak tabi ki şehirlerin yeniden doğumda onların yanlarında olmaya devam edeceğiz ve burada belediyelerin diplomasisi bize güç veriyor. Her zaman birbirimize yardım etmenin yolunu buluyoruz."

 

AdminAdmin