İSTANBUL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 18:12

İBB'den Halk Ekmek müjdesi

İstanbul Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, İBB Başkanı İmamoğlu'nun talimatıyla ekmek fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitlediklerini belirtti.

İBB'den Halk Ekmek müjdesi

Ekmek fiyatı 2022 yılında artan girdi maliyetleri nedeniyle zamlanmış, İstanbul’da ise 210 gram ekmeğin fiyatı 5 lira olmuştu. İBB'ye bağlı Halk Ekmek de 250 gram ekmeğin fiyatını 3 liraya yükseltmişti.

Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50,8, doğalgaza da yüzde 49,5 zam gelmesi fırıncı esnafının maliyetlerini artırdı. Kısa süre önce de zam talebinde bulundu. Bu akıllara ‘Halk Ekmek'e de zam gelir mi?’ sorusunu gündeme getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi olan İstanbul Halk Ekmek’in (İHE) Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu talimatı doğrultusunda yıl sonuna kadar ekmeğin 3 TL’den satılacağını söyledi.

Yükselen ağır maliyetler bir yana elektriğe ve doğalgaza son 1 ay içerisinde yüzde 100, yüzde 50 zamlarla birlikte bizde olduğu gibi fırıncı esnafının girdi maliyetlerinde de yoğun bir artış olduğunu söyleyen Nama, "Fırıncı esnafımızı anlıyoruz" dedi.

"Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun bizlere talimatı şudur; ‘2022 yılının sonuna kadar zam yapılmadan halka sağlıklı ekmeği 3 liradan ulaştırmaya devam edeceksiniz.’ Biz de Halk Ekmek olarak bu yıl sonuna ekmeği 3 liradan ekmeği satmaya devam edeceğiz" diyen Nama, şu ifadeleri kullandı:

Türkiye Fırıncılar Odası'nın paylaştığı verilere göre, 10 Eylül 2022 itibarıyla Türkiye genelinde 210 gram ekmek 5 TL'den satılıyor. Ancak bu rakam ilden ile, ilçeden ilçeye de değişiyor. Yurttaş 210 gram ekmeği 4 ila 6 TL arasında değişen rakamlardan alıyor.

Üretim maliyetleri artan İHE 250 gram ekmek 3 TL'den satıyor. İHE en son ağustos ayında ürünlerine zam yapmıştı. Öte yandan İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı temmuz ayında alınan kararla 4 TL’ye yükseltildi.

AdminAdmin