İSTANBUL
Giriş Tarihi : 18-08-2023 00:06

İmamoğlu açıkladı! İstanbul'un Batısına yeni Metro hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı'ndaki kazıçalışmalarında yüzde 25 ilerleme kaydedildiğini belirterek “İstanbul'un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece'yi bir hat kabul edersek, Küçükçekmece'nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de, Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor" dedi.

İmamoğlu açıkladı! İstanbul'un Batısına yeni Metro hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı'ndaki kazıçalışmalarında yüzde 25 ilerleme kaydedildiğini belirterek “İstanbul'un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece'yi bir hat kabul edersek, Küçükçekmece'nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de, Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor. Çok ihmal edildi yıllarca. Sefaköy- Beylikdüzü metro projemizi başlattığımızda aslında iki koldan hem kuzeyden hem güneyden, neredeyse 2,5-3 insanımızıİstanbul'a bağlamış olacağız” dedi.

imamoglu-istanbulun-batisina-ilk-metronun-erisimi-basliyor-1327-dhaphoto6.jpg

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattışantiyesini ziyaret etti. Hattın Küçükçekmece’de devam eden kazıçalışmalarında TBM geçişine, ilçe Belediye Başkanı Kemal Çebi ile tanıklık etti. İmamoğlu ve Çebi, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Ceyhun Avşar’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Saha gezisinin ardından değerlendirme yapan İmamoğlu, Mahmutbey- İstanbul Tema Hastanesi bölümünde çalışmaların hızlışekilde devam ettiğini belirtti. İmamoğlu, şunları söyledi:

imamoglu-istanbulun-batisina-ilk-metronun-erisimi-basliyor-1327-dhaphoto4.jpg

“İKİ HAT ENTEGRE OLACAK: Devamını da inşallah hızlı bir şekilde birtakım finansmanla ilgili süreçleri tamamlandığında daha etkin bir şekilde yapacağız. Ayrıca Esenyurt'u da Saadetdere'ye uzatarak aslında ileride Sefaköy-Beylikdüzü hattıyla da birleşen bir hatta dönüştüreceğiz.

BURAYI SIFIR DÜZEYİNDE ALMIŞTIK: TBM geçişiyle hattın 2 bin 200 metresi tamamlanmış durumda. İstanbul Tema Hastanesi bölümünden başlayan TBM kazılarışu anda tam gaz Mahmutbey'e doğru gidiyor. Etkin bir biçimde ilerliyoruz. Burayı sıfır düzeyinde almıştık. Her ne kadar 2017’de ihalesi yapılmış olsa da hiç başlanmamıştı. Birçok projeyle ilgili süreçleri revize edildi, yenilendi. Bir nevi kusur olmayacak şekilde başlangıcını sağlamış olduk. Yüzde 25’i aşan bir oranda ilerleme kaydettik. Hem yüklenicilerimiz hem kurumumuzun kıymetli çalışanları, yöneticileri çok uyumlu bir çalışma yürütüyorlar.

imamoglu-istanbulun-batisina-ilk-metronun-erisimi-basliyor-1327-dhaphoto3.jpg

İSTANBUL’UN BATISINA İLK METRO: İstanbul'un batısına ilk metronun erişimi başlıyor. Küçükçekmece'yi bir hat kabul edersek Küçükçekmece'nin batısına doğru ilk defa Bahçeşehir’de Esenyurt’ta bir metro hattımız ilerliyor. Çok ihmal edildi yıllarca. Sefaköy- Beylikdüzü metro projemizi başlattığımızda aslında iki koldan hem kuzeyden hem güneyden, neredeyse 2,5-3 milyon insanımızı İstanbul'a bağlamış olacağız. İstanbul'un en önemli hatlarından ikisi bunlar… Değerli arkadaşlarımız, muhtarlarımız, Küçükçekmece Belediye Başkanımız burada. Hep beraber TBM geçişini alkışladık. Bir an önce Esenyurt'a erişmesini istiyoruz. Allah tamamına erdirsin diyelim."

imamoglu-istanbulun-batisina-ilk-metronun-erisimi-basliyor-1327-dhaphoto7.jpg

KABATAŞ-ESENYURT 68 DAKİKA

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı, halihazırda işletme altında olan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın devamı niteliğinde. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı, nüfusu 1 milyonun üzerinde olan Esenyurt'a bağlanacak ve böylece İstanbul’un batısına raylı sistem erişimi sağlanacak. Hattın hizmete açılmasıyla birlikte, saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verilecek ve Kabataş-Esenyurt arasında kesintisiz raylı sistem ulaşımı sağlanacak. Seyahat süreci 68 dakika olacak.”

AdminAdmin