İSTANBUL
Giriş Tarihi : 12-09-2022 18:08

İstanbul Sinema Müzesi'nde 'Stanley Kubrick' sergisi açılıyor

Oscar ödüllü usta yönetmen Stanley Kubrick ile ilgili hazırlanan geniş kapsamlı sergi, 1 Ekim'de İstanbul Sinema Müzesi'nde ziyarete açılacak.

İstanbul Sinema Müzesi'nde 'Stanley Kubrick' sergisi açılıyor

İstanbul Sinema Müzesi tarafından açılan sergide, Oscar ödüllü usta yönetmen Stanley Kubrick'in 1928-1999 arasındaki tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunulacak.

Serginin küratörlüğünü, müzenin de küratörü olan Zihni Tümer ile Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ve Tim Heptner üstleniyor.

Sergi, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane KubrickJan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle ve Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. ve SK Film Archives LLC. destekleriyle hayata geçirildi.

Özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlar olacak

Ziyaretçilerin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı yönetmenin sıra dışı dünyasına yakından tanıklık edilmesini amaçlayan sergide, yayınlanmamış belge ve senaryoların yanı sıra obje, kamera, lens ve orijinal kostümler de yer alacak.Müzenin sergiye özel tasarlanan 3'üncü ve 4'üncü katlarında, özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarla sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığı sergilenecek.

aa-20220912-28877583-28877582-stanley-kubrick-hakkinda-sergi-istanbul-sinema-muzesinde-sinemaseverlerle-bulusacak.jpg
 

Kubrick'in 1940'larda "Look" dergisiyle başlayan ilk sanatsal çalışmalarından itibaren 16 filmiyle ilgili detayların kronolojik biçimde sunulacağı sergi, sanatçının çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilmiş, "Yapay Zeka""Napoleon" ve "Savaş Zamanı Yalanları" projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Kubrick'in başyapıtı sayılan "2001: Space Odyseey" filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında ise orijinal aygıt, giysi ve modeller sunulacak.

Haberler

AdminAdmin