İSTANBUL
Giriş Tarihi : 15-12-2022 11:38

İstanbul'a ilk kar yağışı için tarih verdi

Aralık ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde soğuk hava etkisini göstermeye başladı. İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt "İstanbul'da 18-19 Aralık'tan itibaren kar yağışı bekleniyor. Asıl kar yağışı ise 20 Ocak 2023'te başlayacak" dedi.

İstanbul'a ilk kar yağışı için tarih verdi

Posta'nın haberine göre, aralık ayı ile beraber Türkiye soğuk ve yağışlı havaya teslim oldu. İstanbul’da yaşanacak kışı La Nina kışı olarak tanımlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt yine dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Posta'nın haberine göre, aralık ayı ile beraber Türkiye soğuk ve yağışlı havaya teslim oldu. İstanbul’da yaşanacak kışı La Nina kışı olarak tanımlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt yine dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’da yaşanacak kışı La Nina kışı olarak tanımlayan Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt yine dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Bozyurt, “Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde aralık ayında kıştan eser yok. Hatta hava sıcaklıkları aksine daha çok arttı. Tabi bu 2022-2023 kışının hafif geçeceği anlamına gelmiyor. Ben daha önceki tahminlerinde iki tarih belirtmiştim. Bir kasım sonuydu 28-29 Kasım, bir diğeri de 10-15 aralıktı. 28-29 Kasım tahminlerim tutmuştu, Türkiye'nin pek çok bölgesinde ilk kar yağışları gerçekleşmişti” dedi.

İkinci tahmininin gecikmeli olarak gerçekleşeceğini belirten Bozyurt “18 Aralık'ta Balkanlar üzerinden girmesi beklenen bir sistem var. Eğer yine bir blokaj olmazsa, engel çıkmazsa 18 Aralık'tan itibaren kuzey ve batı bölgelerden yurdumuza giriş yapacak. 18-19 Aralık tarihlerinde hava sıcaklıkları 10 ila 12 derece azalacak. Yurdun iç, doğu ve kuzey kesimlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bozyurt, "Bir başka demecimde de 20 Aralık'tan sonra ciddi kar yağışları beklediğimi söylemiştim. Doğada bazı sapmalar meydana gelebilir, bu gayet doğaldır. Bu tahminlerin yanlış çıktığı anlamına gelmez" diye konuştu. 

“Artık kuraklık bitiyor” diyen iklim uzmanı Bozyurt, “Arkadan devamlı yağışlar geliyor. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle bu yağmurlara ilaveten 18-19 Aralık'tan itibaren yağmurların yanına kar yağışları da ekleniyor. 18 Aralık'ta gelecek hava kütlesi 4-5 gün etkili olacak. Özellikle karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde kar yağışı olacak, İstanbul'un yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Asıl soğukların geleceği tarihin altını çizen Bozyurt, şunları söyledi:

“Daha sonra bu yağışlar yurdu terk edecek ama yılbaşından sonra ciddi anlamda bir soğuk sistem bekliyoruz. Asıl 2022-2023 kışı imzasını nerede atacak derseniz ocak ayının ortasında, yani 20 Ocak ile 10 Şubat arasındaki dönemde ciddi anlamda soğuma ve kar yağışı göreceğiz."

"Bu kar yağışları hem kıyı kesimler hem de iç kesimlerde etkili olacak. Özellikle İstanbul ve çevresinde ciddi kar yağışları olabilir. Tabi bunlar birer tahmin, değişimler yaşanabilir. Öngörülerimiz bazen tutmayabilir.” 

LA NİNA KIŞI NEDİR?

La Nina, Pasifik Okyanusu'nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava durumu modelidir. La Nina, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olarak adlandırılabilir.

AdminAdmin