İSTANBUL
Giriş Tarihi : 05-09-2023 23:35   Güncelleme : 05-09-2023 23:58

İstanbul'u sağanak vurdu: 1 kişi selde hayatını kaybetti

İstanbul'da kuvvetli sağanak sonucu 1 saatte Arnavutköy ve Başakşehir çevrelerine metrekareye tam 128 kilogram yağış düştü. Bazı sokaklar ve caddeler göle döndü, Başakşehir metrosunu su bastı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Başakşehir'de sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul'u sağanak vurdu: 1 kişi selde hayatını kaybetti

Arnavutköy ve Çatalca'da şiddetlenen yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, yoğun yağış nedeniyle Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ile Kirazlı-Kayaşehir merkez metro hattının Kayaşehir merkez istasyonu kapatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.

İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Şu an özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerimizde yoğun yağış görülmekte. Arnavutköy’de metrekareye düşen yağış 70kg’ı geçti. Yağış bölgesinin su havzalarının bulunduğu alanda yoğunlaşması İstanbul için iyi haber. Yine de vatandaşlarımızı tedbirli olmaları yönünde uyarırız" dedi.

Şu an özellikle Karadeniz’e kıyısı olan ilçelerimizde yoğun yağış görülmekte. Arnavutköy’de metrekareye düşen yağış 70kg’ı geçti. Yağış bölgesinin su havzalarının bulunduğu alanda yoğunlaşması İstanbul için iyi haber. Yine de vatandaşlarımızı tedbirli olmaları yönünde uyarırız.

— Ekrem İmamoğlu (@ekrem_imamoglu) September 5, 2023

 

Meteoroloji'den bugün yapılan açıklamada; İstanbul'un kuzeyi için sağanak yağış uyarısı yapıldı. Açıklamada, "Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam ve gece saatlerinde İstanbul'un kuzeyinde yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anından kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

İstanbul Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda da, "Bu akşam ve gece saatlerinde İstanbul'un kuzey kesimi ve yerel olarak beklenen gök gürültülü sağanak yağışların kuvvetli olacağı tahmin ediliyor" ifadeleri kullanıldı.

YURTTAŞLAR MAHSUR KALDI!

Korkutan görüntüler Başakşehir Millet Kütüphanesi'nden geldi. Sokakların sular altına kalması nedeniyle kütüphanede mahsur kalan yurttaşlar bir süre yardım bekledi.

TAHLİYE EDİLDİLER

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, kütüphanede mahsur kalan yurttaşların tahliye edildiğini açıkladı.

 

Kuvvetli yağış nedeniyle Başakşehir Millet Kıraathanemizde yaşanan su baskını sonrasında tüm vatandaşlarımız tahliye edilmiştir.

Belediyemizde misafir ettiğimiz komşularımız, servislerimizle evlerine bırakılacaktır.

Ekiplerimizin ilçe genelindeki çalışmaları devam ediyor.

— Yasin Kartoğlu (@yasinkartoglu) September 5, 2023

EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

Öte yandan sağanak İstanbul'un kuzey kesimlerinde etkili olmaya başladı. Özellikle Arnavutköy ve Çatalca'da şiddetlenen yağış nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı.

Habertürk'ün haberine göre İstanbul Havalimanı'nda sağanak nedeniyle bazı uçak seferlerinde de gecikme meydana geldi.

METRO HATTININ KAYAŞEHİR MERKEZ İSTASYONU KAPATILDI

Metro İstanbul'dan yapılan açıklamada yoğun yağış nedeniyle Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ile Kirazlı-Kayaşehir merkez metro hattının Kayaşehir merkez istasyonunun kapatıldığı duyuruldu:

"TF2 Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hattımız hava muhalefeti nedeniyle işletmeye kapatılmıştır."

"M3 Kirazlı-Kayaşehir Merkez Metro Hattımızda yoğun yağış nedeniyle yolcularımızın güvenliği için Kayaşehir Merkez istasyonumuz kapatılmıştır. Seferlerimiz Kirazlı-Toplu Konutlar istasyonları arasında yapılmaktadır."

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: 1 KİŞİ ÖLDÜ

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Başakşehir'de sel sularına kapılan 1 yurttaş yaşamını yitirdi. 

AdminAdmin