SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-11-2022 17:40

Koca uyardı: Aralık ayında vaka artışı olabilir, aşı olunmalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 4 günde Koronavirüs vaka sayısında kısmi bir artış olduğunu belirterek, "Aralık ayı için bir miktar yükseliş olabilir" dedi. Koca, risk grubundaki kişilerin hatırlatma aşısı olması gerektiğini ve kalabalık ortamlarda maske takılması gerektiğini söyledi.

Koca uyardı: Aralık ayında vaka artışı olabilir, aşı olunmalı

Bakan Koca, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, Koronavirüs vaka sayılarına ilişkin, "Bu dönemde salgın bitecek, diye beklemeyelim. Sayılarının giderek azaldığını biliyoruz, 2 binli rakamlara geldi ama son 4 günde kısmi bir artış var. Şu anda 2 bin 700'ler, 2 bin 800'ler civarında. Aralık ayı için bir miktar yükseliş olabilir ama artık Covid korkusuyla yaşamayalım. Bu salgının devam edeceğini, nasıl bulaştığını, Covid'le birlikte yaşamı artık öğrendik. O nedenle ileri yaşta olan, risk grubundaki vatandaşlarımızın mutlaka hatırlatıcı dozlarını yaptırmalarını, aralık ayına hatırlatma dozunu yaptırarak girmelerini ve özellikle riskli kişilerin toplu yerlerde maske takmalarını öneriyoruz" dedi.

"Herkes teşvik alacak"

Bakan Koca, sağlık çalışanlarına ek ödemeler ve 1'inci basamakta ek ödeme yapılıp yapılmayacağıyla ilgili, "1'inci basamakla ilgili teşvik verilmesi doğrultusunda bir çalışmamız vardı. Onunla ilgili çalışma, maliye ve bütçe stratejiden geçti. Sayıştay'dan da dün geçti. Sanırım 1-2 gün içinde yayımlanmış olur. Hem 1'inci basamak hem de eczacı arkadaşlarımızla ilgili hem tabanın hem teşvik oranlarının değiştiği bir yönetmelik değişikliği 1-2 gün içinde yayımlanır. Dolayısıyla bu çerçevede herkes teşvik almış olacak" ifadelerini kullandı.

“Yeni bir tedirginlik oluşturmayalım”

Bakan Koca, Covid ya da aşının ilerleyen süreçte kalp krizi riskini artırdığını iddialarına ilişkin de "Yeni bir tedirginlik oluşturmayalım. Bunun yer yer gündeme taşındığını biliyoruz. Ama elimizde bunun kalp damar sorunlarının artışına yol açtığına dair bir veri olmadığına emin olalım. Bunun için de bir tedirginlik oluşmamasına gayret edelim" dedi. (DHA)

AdminAdmin