İSTANBUL
Giriş Tarihi : 16-12-2023 12:48

Merkez Bankası Başkanı İstanbul'da Pahalılıktan Kiralık Ev Bulamadı, Annesinin Yanına Taşındı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Arkan, İstanbul'daki yüksek kiralardan yakındı. Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan'a bir mülakat veren Erkan, İstanbul'da kiraların çok yüksek olduğunu, ev bulamadığını anlattı.

Merkez Bankası Başkanı İstanbul'da Pahalılıktan Kiralık Ev Bulamadı, Annesinin Yanına Taşındı

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan İstanbul’daki kira artışı nedeniyle annesinin yanına taşındığını açıkladı, "İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu?" diye sordu.

Merkezi Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Hürriyet’ten Ahmet Hakan’ın sorularını cevapladı.

Ek ödemeler hariç brüt 161 bin lira maaşı bulunan Merkez Bankası Başkanı Erkan, İstanbul’daki kira fiyatlarından şikayetçi oldu.

hafize-gaye-arkan.jpg

Söyleşide Hakan’ın kiralara yönelik sorusuna “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” cevabı verdi.

hafize-gaye-erkan.jpg

Yüksek memur rütbesindeki Erkan’ın bile annesine yerleştiren yüksek kira fiyatlarına karşı önerisi ise sosyal konutların arttırılması. Erkan birden fazla evi olan vatandaşlara ilişkin ‘Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı’ ifadelerini kullandı.

BEN İNDİ DİYORUM, O İNMEDİ DİYOR

Erkan, apartman görevlisiyle diyaloğunu da anlattı. "Bir Merkez Bankası başkanı markette ilk neye bakar?" sorusunu şöyle yanıtladı:

Ben markette patatesin, kırmızı etin ve sütün fiyatına bakıyorum. Ekmek, süt ve akaryakıtın enflasyonda ciddi bir etkisi var. Aynı ürünü farklı fiyata satan market gördüğüm zaman bunu onlara soruyorum. Sonuçta iki adım ötedesin. Biz normal dışarıdan alınan yoğurt yemiyoruz, mayalıyoruz. Süt fiyatları bazen markette artmıyor ama TÜİK istatistiklerinde arttığını görüyorum. Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye de çoğu zaman fiyatları soruyorum. Onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli “Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak” diyor.

AdminAdmin