GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-08-2022 17:11

Nebati'den 'gıda enflasyonu' açıklaması

Hazine ve Maliye Banı Nureddin Nebati, Twitter hesabından Tarım Kredi Kooperatif'lerinde yarından başlayacak indirimin diğer zincir marketleri de etkilemesini beklediğini dile getiren bir paylaşım yaptı. Nabeti paylaşımında küresel gıda fiyatlarına değinerek Türkiye'de yaşanan fiyat artışını küresel sebeplerle ilişkilendirdi.

Nebati'den 'gıda enflasyonu' açıklaması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla enflasyonla mücadele kapsamında temel tüketim ve et ürünlerinde bir indirim kampanyası başlatılıyor. Bu kapsamda Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 30'un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos Pazartesi günü itibarıyla indirimli fiyat uygulaması başlayacak.

Hazine ve Maliye Banı Nureddin Nebati, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin uygulayacağı indirim üzerinden gıda enflasyonuna yönelik açıklamaların yer aldığı bir paylşaım yaptı.

Nebati paylaşımında küresel gıda fiyatlarına, tahıl koridoru anlaşmasına ve petrol fiyatlarındaki gevşemeye değindi.

Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde uygulanacak indirimi 'önemli bir adım' olarak değerlendiren Nebati paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Pandemi süreciyle tetiklenip Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen küresel sorunlar tüm dünyayla birlikte ülkemizde de gıda fiyatlarında önemli artışlara sebep oldu. Ancak bizler, vatandaşımızın maruz kaldığı gıda enflasyonuyla etkin şekilde mücadele etme konusunda kesin kararlıyız.

Yakın dönemde, Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru anlaşması küresel hububat fiyatlarında düşüşe sebep olmuş, petrol fiyatlarında son haftalarda bazı gevşemeler yaşanmıştır. Ayrıca ülkemizde bu yıl tarımsal üretimde önemli artışlar da söz konusudur.

Gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önemli bir adıma daha imza atıyoruz: Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 15 Ağustos Pazartesi (yarın) gününden itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına gidilecektir.

Ülkemizde devletimizin önayak olduğu bu uygulamaya benzer çeşitli uygulamalar, diğer bazı ülkelerde de yakın dönemde perakende zincirlerinin öncülüğünde başlatılmıştır.

Vatandaşımızdan yana attığımız bu önemli adımın, ülkemizde faaliyet gösteren diğer zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine olumlu yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişmeleri izlemeyi sürdürüyoruz.

Küresel gıda fiyatlarının geçtiğimiz Şubat ayında kırdığı rekorun ardından, düşüş trendine girerek Nisan ayında yüzde 0,8; Mayıs ayında 0,6; Haziran ayında 2,3 ve Temmuz ayındaysa yüzde 8,6 düşüş göstermesi söz konusu olmuştur.

Gıda sektörümüzün tüm aktörlerinin, son dönemde kaydedilen bu olumlu gelişmeleri de dikkate alarak “Birlikten Berekete” anlayışımızla hareket edeceklerine inanıyoruz. Vatandaşlarımızı gıda enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız."

AdminAdmin