SİYASET
Giriş Tarihi : 05-11-2023 03:18

Özgür Özel CHP'nin 8'inci Genel Başkanı

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda ikinci tura kalan seçimi Özgür Özel 812 oyla kazandı. Özel, CHP’nin 8'nci Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.

Özgür Özel CHP'nin 8'inci Genel Başkanı

CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık yarışını ikinci turda kazanan Özgür Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu.

Özgür Özel 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı. 

100. yaşını kutlayan CHP’de Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık yaptı.

22 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanlığına seçilen Kılıçdaroğlu toplam 13 yıl 166 gün görev yaptı.

OYLAMA SAAT 21:00'DA BAŞLADI 

CHP 38. Olağan Kurultayı "İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı" sloganıyla bugün Ankara’da başladı. Konuşmaların ardından kurultayda oylama işlemi 21:00’de başladı.

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, oylamanın 2 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü duyurdu. İmamoğlu ardından oyunu kullandı.

Ayrı bir salonda gerçekleştirilen oy verme işleminde genel başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel de oylarını kullandı.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI

Oy verme işlemi saat 23:00 itibariyle tamamlandı. Sayım sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu 664, Özgür Özel 682 delegenin oyunu aldı. 1366 delegeden 2 kişinin oy kullanmadığı, 18 oyun ise geçersiz sayıldığı açıklandı. Genel başkanlık seçimi salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kaldı. İkinci tur oylamanın saat 00:30'da başladığı belirtildi. Oy kullanma işlemi saat 02.30'da tamamlanacak.


Adaylardan birinin seçimi kazanması için 1366 delegeden 683'ünün oyunu alması gerekiyordu.

CHP'DEN AÇIKLAMA: KILIÇDAROĞLU ÇEKİLDİ HABERLERİ GERÇEK DEĞİL

CHP kurumsal hesabından kurultaydaki iddialarla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:  

"38. Olağan kurultayımız bir demokrasi şöleni olarak devam etmektedir. Genel Başkanlık seçimi, 2. tura kalmıştır. Sosyal medyada “Kemal Kılıçdaroğlu çekildi” şeklinde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Seçim süreci devam etmektedir."  

KILIÇDAROĞLU OY KULLANDI

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanları Kılıçdaroğlu'nun kurultay salonuna geleceği bildirildi. 

Bu arada Kılıçdaroğlu ikinci tur için oyunu kullandı. 

Öte yandan gazeteci İsmail Saymaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu'nun çekileceğini CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun doğruladığını söyledi. Saymaz paylaşımında; "CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’na “Kılıçdaroğlu çekilecek mi?” diye sordum. “Evet, çekiliyor, çekilecek” dedi. Saymaz, bunu TV'den duyurunca tekrar arandığını ve "ikinci turun sonucuna göre çekilmeye karar vereceğinin" belirtildiğini aktardı.

Özgür Özel de ikinci tur için oyunu kullandı.

CHP'DEN İKİNCİ YALANLAMA

Söz konusu iddiaların ardından CHP'den ikinci bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada "Tekraren ifade ediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun çekildiği iddiaları gerçekdışıdır. Kendisi, az önce oy kullanmıştır. Demokrasi şölenimiz sürmektedir. 2. Tur seçimleri devam etmektedir" denildi. 

İMAMOĞLU: SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR

Bu arada Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu çekilme iddialarına ilişkin "Söylenecek çok şey var, sonra konuşuruz" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU KURULTAY SALONUNDAN AYRILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur oy kullanma işleminin devam ettiği kurultay salonundan kendisini bekleyen aracına binerek ayrıldı. Kılıçdaroğlu'nun evine geçtiği öğrenildi. 

İKİNCİ TUR OYLAMA BİTTİ

İkinci tur oylama da saat 02:30'da sona erdi, sayıma geçildi.

ÖZEL 8. GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ

Seçimi Özgür Özel'in kazandığı açıklandı. Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu. Özgür Özel ikinci turda 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı. 

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye gelerek "Kürsüyü boşaltalım, CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel açıklamasını yapsın" dedi.  İmamoğlu "Kurultayımız, ülkemiz ve demokrasimiz adına büyük bir olgunlukla genel başkan seçimini tamamlamıştır. Sonuç her halükarda CHP'nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur.  Sayın Özgür Özel 812 oy, Sayın Kılıçdaroğlu 236 oy. Partimizin yeni genel başkanı Özgür Özel olmuştur. Kendilerini kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Ülkemize, partimize, demokrasimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.  

ÖZGÜR ÖZEL'DEN İLK KONUŞMA: SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ

Sahneye gelerek Genel Başkan olarak ilk konuşmasını yapan Özgür Özel "Hayatımın en büyük onurunu, en büyük gururunu yaşıyorum" dedi. "Sayın Genel başkanıma teşekkür ediyorum" diyen Özel, "Sırtıma yüklediğiniz sorumluluğunun farkındayım" ifadelerini kullandı. Özel, "Salondan 81 il başkanımızla omuz omuza çıkıyorum. Benim bugüne kadar kırdıklarım olduysa affola" dedi. "İkinci yüzyıla zaferle girmek için seferberlik ilan ediyoruz, yerel seçim zaferi için yola çıkıyoruz" diyen Özgür Özel, "Elimizdeki belediyeleri yeniden kazanacağız, buna yenilerin ekleyeceğiz" diye konuştu. Özel, "Kendi adıma örgüt verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın 81 il başkanımızı süreci değerlendirmek üzere davet ediyorum. Bir sözüm var. İlk ziyareti Hatay'a yapacağım. Hatay'ı ve deprem bölgesini sürekli gündemde tutacağım. İkinci ziyaretim Osmaniye'ye olacak" ifadelerini kullandı.  

AdminAdmin