GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-02-2023 19:40

Reuters: Erdoğan'ın inşaat vaadi hisseleri yükseltti

Reuters'in analizine göre yüzde 10'luk artışta, inşaat çalışmalarının artacağı beklentisi etkili oldu.

Reuters: Erdoğan'ın inşaat vaadi hisseleri yükseltti

Türkiye'nin büyük çimento ve çelik üreticilerinin hisseleri Pazartesi günü BIST-100 endeksinin zirvesine tırmanarak yaklaşık yüzde 10 yükseldi.

BBC Türkçe'nin Reuters'ten aktardığına göre, bu artışta depremlerin ardından inşaat çalışmalarının artacağı beklentisi etkili oldu.

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, deprem bölgesinde bir yıl içinde konutların yeniden inşasının tamamlanacağı vaadi ve hükümetin "ülkeyi yeniden ayağa kaldırmak" için bir program hazırladığı sözleri hatırlatıldı.

İskenderun Demir Çelik'in (İsdemir) hisseleri bugün yeniden Borsa İstanbul'da (BIST) işlem görmeye başladı. Şirketin hisseleri yüzde 9.95 artışla işleme açıldı.

Oyak Çimento hisseleri yüzde 9.96 ile zirve artış kaydederken, Bera Holding yüzde 9.91, Bursa Çimento da yüzde 9.69 artış kaydetti.

Öte yandan, uluslararası yatırım bankası JPMorgan Perşembe günü yaptığı açıklamada, depremin Türkiye'deki yapılarda yol açtığı fiziki tahribatın doğrudan maliyetinin 25 milyar dolara ulaşarak yurtiçi hasılanın yüzde 2.5'ine denk gelebileceğini belirtti.

AdminAdmin