SİVAS
Giriş Tarihi : 24-04-2022 04:06   Güncelleme : 24-04-2022 04:13

Sivas'ta 23 Nisan Şenlik Tadında Kutlandı

Sivas'ta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 102. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sivas'ta 23 Nisan Şenlik Tadında Kutlandı

Vali Salih Ayhan Koltuğunu Vali Kaya’ya Bıraktı

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Vali Salih Ayhan makamını Kaya'ya devretti.

Vali Ayhan, TBMM'nin açılışının 102. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle makamını Merkez Güllük köyünde ikamet eden Demirçelik İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Fatma Gül Kaya'ya temsili olarak devretti.

Vali Kaya; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın'dan okul bahçesine ve köyüne park yapılmasını, İl Emniyet Müdürü Burhan Akçay'dan okullarda güvenlik tedbirlerinin sıkılaştırılmasını, Orman İşletme Müdürü Sefa Duman'dan okul bahçelerinin ağaçlandırılmasını istedi.

Kutlama Programı İzleyenlerden Tam Not Aldı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilk olarak Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen program ile kutlandı.
Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Daha sonra açılış ve selamlama konuşmaları ile günün anlam ve önemi vurgulandı.

Halime Nur Cücen ve Ensar Çömlekçioğlu adlı öğrencilerin sunduğu programda; çocuklar çok sayıda şiir seslendirip, dans ve oratoryo gösterileri ile izleyenlerden tam not aldı. Müzik dinletisi ile adeta kulakların pasını silen öğrenciler, dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Programın sonunda 'Dönüştürülebilir Malzemelerden Oyuncak Tasarım Yarışması'nda dereceye girenlere ödüllerini Vali Salih Ayhan ve il protokolü verdi.

23 Nisan ruhuna uygun güzel bir etkinlik yaptıkları için tüm çocuklara teşekkür eden Vali Ayhan, onların bayramlarını kutladı. 23 Nisan’ın ülkemiz ve milletimiz için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Onun için mutluyuz, onun için gururluyuz. Bu günün dünyanın tek Çocuk Bayramı olması da ayrı bir önem arz etmektedir. Bu Bayramın çocuklara armağan edilmesinin de büyük anlamı vardır. Çünkü çocuk gelecektir, çocuk gelişimdir, yükseliştir ve çocuk güvendir” dedi.

23 Nisan 1920 tarihinin altı çizilmesi gereken iki önemli hususu ihtiva ettiğini belirten Vali Ayhan, “Vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı için başta canı, kanı olmak üzere her şeyini feda etmiş bir milletin ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesiyle iradesine sahip çıkması ve bu bayramın çocuklara armağan edilmiş olması. 23 Nisan 1920 yılında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete tevdi edilmesiyle karar, millete geçmiş ve millet doğrudan ülke yönetimine el koymuştur. Çünkü milletimiz tarih sahnesine çıktığı günden itibaren destan üstüne destan yazmış ve hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiştir. Böylece 23 Nisan 1920 yılında egemenliğin kendisine tevdi edilmesiyle taçlandırmıştır” diye konuştu.

Çocuklara önemli mesajlar veren Vali Ayhan, “Sizler bizim aydınlık yarınlarımızsınız. Milletimizin ufku sizlerle açılacak, ülkemizin geleceği sizlerin omuzlarında yükselecektir. Geleceğimizin güvencesi, siz sevgili çocuklarımızsınız. Onun içindir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk, böyle bir günü tüm çocuklar için bayram olarak ilan edip sizlere armağan etmiştir. Bundan dolayı sizlerden beklentimiz bu armağanın değerini bilip çok çalışmanız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartmanızdır. Biz yetişkinlerin en büyük ödevi de sizlere bu yolda rehberlik edip yön göstermemizdir. Bizim gururumuz ve onurumuz da bu olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sergi Yoğun İlgi Gördü

Vali Salih Ayhan ve il protokolü program sonunda; hayallerini, coşkusunu ve mutluluğunu tuvallerine yansıtan öğrencilerin sergisini de gezerek, onları tebrik etti.

Muhsin Yazıcıoğlu fuaye alanında açılan ve yoğun ilgi gören sergi, davetlilerden büyük beğeni aldı.

Motosiklet Tutkunları da Kutlamalara Katıldı

Valiliğimiz himayelerinde Göktürk Motosiklet Kulübü de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 102. yıl dönümü nedeniyle kortej düzenledi.

Yoğun ilginin olduğu kortejde motosiklet ve Woswos araçlar Valilik önünden Hamidiye Kültür Bahçesi’ne kadar Türk Bayrakları ile geçiş yaptı.

Hamidiye Kültür Bahçesi Çocuk Şenliği’nin İlki Yapıldı

Sivas Valiliği himayelerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çocuk Şenliği düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü organizesinde Hamidiye Kültür Bahçesi Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evi'nde çocuklar gönüllerince eğlenip, çeşitli etkinliklere katıldı.

Vali Salih Ayhan, eşi Zeynep Akkiraz Ayhan ile il protokolünün de yer aldığı şenlikte çocuklar; okçuluk, at binme, görsel sanatlar, origami, uçurtma, masal, konser gibi faaliyetlere katılarak, bayramlarını doyasıya yaşadılar.

Vali Ayhan son olarak, köylerinden gelerek bayramın coşkusunu ve sevincini yaşayan çocuklarla iftar yaparak onların mutluluklarına da ortak oldu.

 

AdminAdmin