SİVAS
Giriş Tarihi : 18-05-2021 00:59   Güncelleme : 18-05-2021 00:59

Vali Salih Ayhan Porsuk Köyünde incelemelerde bulundu

Sivas Valisi Salih Ayhan, 11-12 Mayıs tarihlerinde merkeze bağlı Porsuk köyünde meydana gelen don olayı sonrasında zarar gören ekili arazilerde incelemelerde bulundu.

Vali Salih Ayhan Porsuk Köyünde incelemelerde bulundu

Çiftçilerle görüşerek geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Ayhan, her zaman köylülerin yanında olduğunu söyledi.

Bayram sonrası ilk mesai gününe çiftçileri ziyaret ederek başladıklarını dile getiren Vali Salih Ayhan, "10-11 Mayıs tarihleri arasında ilimizde ciddi sıcaklık düşüşleri meydana geldi. Sıcaklık değerleri sıfırın altında 5 dereceye kadar düştü. Bununla birlikte ciddi manada bir kuraklık var. Mevsim gereği yeterli miktarda yağış olmadı. Şuan ciddi bir hasar var, çiftçimiz mağdur, olumsuz bir durum söz konusu. En büyük temennimiz bu kuraklığı giderecek yeterli miktarda yağmurun yağması." dedi.

- Çiftçimizin Mağduriyetini Giderecek Adımlar Atılacak

Bayram süresi boyunca ilgili teknik personelin saha taraması yaparak zarar tespitinde bulunduğunu aktaran Vali Ayhan, "Raporlar oluşturuldu ve süreç hassasiyetle takip edilmekte. Devletimiz, hükümetimiz her zaman çiftçimizin yanında. İnşallah kısa sürede çiftçimizin mağduriyetlerini giderecek adımlar atılacak. Bilindiği gibi geçen yıl il genelinde dolu yağışı ve diğer olumsuzluklar neticesinde oluşan afetlerde bin 142 çiftçimize yaklaşık 8.5 Milyon TL destekte bulunulmuştu." ifadelerini kullandı.

Her zaman çiftçinin yanında olduklarını belirten Vali Ayhan, "Bende çiftçi çocuğuyum. Toprağın ekmeğini yemiş, kıymetini bilen birisiyim. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şimdiden çiftçilerimize bol ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum." diye konuştu.

- Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi Meyvelerini Veriyor

Vali Ayhan, zarar gören ekili arazileri inceledikten sonra ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesinden yararlanan Ömer Işık'a ait koyunların bulunduğu bölgeyi ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Ayhan, "Köyümde yaşamak için bir sürü nedenimiz var dedik ve buna yönelik de çalışmalar gerçekleştirdik. Türkiye de ilk kez uygulanan projelerden birisi. Yani köyümüzde, köyün dokusuna uygun, coğrafyamıza ve karakterine uygun bazı projeleri gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de koyunculuk projesi. Hakikaten sahada karşılığı olan, çiftlilerimizin de çok ilgi gösterdiği küçükbaş hayvan varlığımızı da artırmaya yönelik çok nitelikli bir proje oldu." dedi.

- İl Genelinde Kayıtlı 741 Bin Küçükbaş Hayvan Varlığımız Var, Hedef 1 Milyon

Sivas genelinde kayıtlı 741 bin küçükbaş hayvan varlığı olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, "İnşallah hedef 1 milyon. Adım adım da buna yaklaşıyoruz. Bu projeyi biliyorsunuz Türkiye'de hemen hemen birçok ilimiz uygulamaktadır. Nasipse Ağustos ayı itibariyle de en etkin en verimli bir şekilde kullanan illerin başında Sivas gelecek. Çünkü ağustos ayı başındaki alacağımız koyunla birlikte 100 bini geçmiş olacağız. 2 binin üzerinde müracaat oldu. Şu an 265 çiftçimiz fiilen bu projeden faydalanmış oldu. 6 yıl 0 faizle, yaklaşık 35 milyon TL de kredi kullanıldı. Devletimize, hükümetimize ve ziraat bankamıza çok teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

- Meralarımızı Islah Edip, Sulaklık Yerleştireceğiz

Projenin karşılığını bulduğunu ifade eden Vali Ayhan, "Tabi bununla yetinmek mümkün değil. Bu proje gerçekleşirken de takip etmek gerekiyor. Adım adım hangi aşamada olduğu eksikleri var mı bunu da görmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de fikir takibi yapmakla birlikte meralarımızın da ıslah edilmesi gerektiği de ortaya çıkmakta. Şimdi bulunduğumuz Karaçayır mevkii Porsuk köyü bölgemize baktığımızda ciddi anlamda mera ıslahına ve sulaklığa ihtiyaç var. İnşallah köylülerimizin ve çiftçilerimizin isteği olan buradan su çıkarılarak da hem mera ıslah etmiş olacağız hem de bölgedeki hayvan varlığının içme suyu ihtiyacını da gidermiş olacağız." diye konuştu.

- Köylerimiz Yaşamalıdır

Kırsalın önemli olduğunu ve üretimin köylerden başladığını anımsatan Vali Ayhan, "Köylerimiz yaşamalıdır diyoruz. Köylerimizin ruhuna ve dokusuna uygun bu tür hayvan varlığını artırmamız, ekilebilir alanları artırmamız ve buna yönelik de güçlü destekler sağlamamız gerekmektedir. Tarıma, çiftçiye ve hayvanlara dost idareciler ve oda başkanları olarak da her zaman onların yanında olduğumuzu tekrar söylüyoruz. Projemizin tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bereketli olsun." ifadelerini kullandı.

Vali Ayhan, son ziyaretini 15 Mayıs tarihinde temeli atılan ve kısa sürede yapımı tamamlanan, Sivas İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) desteği ile hayata geçirilen 88 Başlık Süt Sığırcılığı Eğitim Çiftliği'ne gerçekleştirdi. 42 düve, 56 buzağı ve 88 süt veren sağmal hayvan olmak üzere toplam 186 baş hayvanın yer alacağı tesiste, incelemelerde bulunan Vali Ayhan, yıllık 729 bin 770 litre süt üretimi ile 5 bin 915 kilo karkas et üretimi yapılacak tesisin Sivas'a hayırlı olmasını diledi.

Vali Ayhan’a ziyaretlerinde, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Ziraat Bankası Bölge Başkanı Salih Zeki Şahna Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdülkadir Hastaoğlu ile çiftçiler eşlik etti.