EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-10-2023 09:24

Dolarda yeni zirve

Dolar/TL, eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı yükselişini bugün de sürdürdü. Kur güne yeni zirve olan 28.2805 seviyesinden başladı. Bu verilere göre TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 33.8 değer kaybetti.

Dolarda yeni zirve

Dolar/TL 28,25 ile yeni zirvesinde güne başlarken piyasalarda bugün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mecliste devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında yapacağı sunum ile yoğun veri gündemi takip edilecek.

Bugün iç veri gündeminde eylül ayı dış ticaret verileri, eylül ayı turizm verileri ile üçüncü çeyrek turizm gelirleri yer alıyor. Ayrıca Hazine kasım, aralık ve ocak ayı borçlanma programını ve 2024 iç borçlanma stratejisini yayımlayacak.

Küresel piyasalarda ise bu hafta ABD, İngiltere merkez bankalarının faiz toplantıları öne çıkıyor. İsrail’in kara birliklerinin Gazze’ye girişinin ardından çatışmaların genişleyebileceği endişeleriyle jeopolitik gelişmeler de takip edilecek.

ZORUNLU KARŞILIKTA KOMİSYON ORANLARI

Bankacılar geçen hafta Merkez Bankası (TCMB) net rezervlerinin yaklaşık 2,5 milyar dolar toplam rezervlerinin ise yaklaşık 0,5 milyar dolar arttığını hesapladı. Resmi veri perşembe günü açıklanacak.

Merkez Bankası (TCMB) geçen hafta politika faizini yüzde 35’e yükseltmesi ile TL mevduat payının artırılmasına ve sadeleşmeye yönelik yeni adımlar açıkladı. Piyasalarda bu adımların başta mevduat ve tahvil olmak üzere etkileri takip ediliyor.

Reuters tarafından görülen ve bankalara dün iletilen talimatta yabancı para mevduat için tesis edilen zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon uygulamasına ilişkin detaylar belirlendi.

TCMB’nin perşembe günü açıklayacağı yılın son enflasyon raporu da haftanın en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. TCMB’nin 2024 sonu için enflasyon tahmini yüzde 33 seviyesinde iken piyasa tahmini yüzde 40-yüzde 45 arasında.

Seçimler sonrası cumhurbaşkanı desteğiyle beş ayda politika faizinde 2,650 baz puan artışa giden TCMB, sıkılaştırmanın süreceği, dezenflasyonda kararlı olduğu mesajı veriyor. Bu kapsamda yılın son enflasyon raporunda verilecek mesajlar yakından izlenecek.

TL’NİN SENE BAŞINDAN BERİ KAYBI YÜZDE 33,8

Artan küresel jeopolitik risklerin Türkiye’ye etkisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki açıklamaları ardından daha yakından takip ediliyor. İsrail Türkiye’deki bazı diplomatik temsilcilerini Ankara tarafından yapılan “ağır açıklamalar” nedeniyle geri çağırdı.

Analistler Erdoğan’ın açıklamasına kadar Orta Doğu’daki gerilimin Türkiye ekonomisine oldukça sınırlı bir etkisi olmasını bekliyordu. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası ise Türkiye’nin İsrail, ABD ve Batı ülkeleriyle ilişkilerini daha yakından takip edilmeye başladı.

Dolar/TL, eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı yükselişini bugün de sürdürdü.

Kur güne yeni zirve olan 28.2805 seviyesinden başladı. Bu verilere göre TL, dolar karşısında yıl başından beri yüzde 33.8 değer kaybetti.

Kur üzerinde kamu kontrolünün gevşediği haziran ayından bugüne TL’deki değer kaybı ise yüzde 26,7 seviyesinde. (REUTERS)

AdminAdmin