İSTANBUL
Giriş Tarihi : 03-08-2023 01:23

Tehlike çanları İstanbul için çalıyor!

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması sebebiyle İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan 10 baraj durumun vahametini gözler önüne serdi. Barajlar son 9 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilerken, Kırklareli’nde bulunan Kazandere ve Papuçdere Barajlarında artık hayvanlar otluyor.

Tehlike çanları İstanbul için çalıyor!

Sıcak havanın etkisi nedeniyle su kaynaklarında azalma yaşanıyor. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlar son 9 yılın en düşük seviyesinde. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin verilerine göre 10 barajın doluluk oranı 36,71 olarak kaydedildi.Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan ve İstanbul’un su ihtiyacının karşılayan Kazandere ve Papuçdere Barajları tamamen kurudu. Kuruyan barajların yüzeyi otlarla kaplanıp yeşil renge bürünürken, hayvanlar suyun çekildiği alanlarda otluyor.

1585826.jpeg

Su kullanımına dikkat çekti, uyardı

Yağışların az olmasından dolayı ve iklim değişikliğinin olmasından dolayı Kırklareli’nden İstanbul’u destekleyen Kazandere ve Papuçdere Barajlarının kuruduğunu söyleyen Aksicim Köyü Muhtarı Suat Aydın, “Yağışların az olması, iklim değişikliği sebebiyle barajlar kurudu. İstanbul büyük bir metropol kent, suya çok ihtiyaçları var. 3. defa böyle görüyorum hayvanların otladığını” dedi.İstanbul’daki yaşan vatandaşlara uyarıda bulunan Aydın, “Boşa su kullanmasınlar, her damla su bizim için hayattır” diye konuştu.

Barajda balıkların zamanında çok olduğunu ifade eden Aydın, suyun çekilmesi ile bentlere doğru gittiğini söyledi. Aydın, "Kışın buralar çok yağışlar aldığı için barajların kapaklarını açıp denize boşaltılıyor. Ama bu barajın uzunluğu 17 kilometre, buraya uygun bir bent daha yapılırsa kışın suyun yüzde 60’ını denize boşaltacağına havuz yapıp oraya doldurulabilir ve ihtiyaca göre takviye edilebilir” şeklinde konuştu.

Barajlarda son durum

İstanbul’daki barajların son doluluk oranı ise Istrancalar'da yüzde 34,84, Terkos'ta yüzde 23,81, Sazlıdere'de yüzde 20,58, Alibey'de yüzde 18,4, Büyükçekmece'de yüzde 17,42, Ömerli'de yüzde 69,75, Darlık'ta yüzde 52,67, Elmalı'da yüzde 27,83, Kazandere’de yüzde 7,69, Papuçdere’de yüzde 4,72 olarak ölçüldü.

AdminAdmin